عملیات کربلای ۴ باوجود دردها و زخم‌های بسیارش همیشه یادآور حماسه ماندگاری است که رزمندگان در دل پرتلاطم اروندرود از خود به‌یادگار گذاشتند.

 

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مؤسسه فرهنگی پیام آزادگان اصفهان، 30 سال پیش در چنین روزی دلاورمردان خطه مردخیز دارالمجاهدین همدان به‌همراه دیگر رزمندگان دل به دریای پرتلاطم اروند زدند تا بار دیگر با حماسه‌آفرینی ضربه‌ای سنگین و مهلک را بر دشمن وارد کنند.

 

اگرچه آن شب زمستانی زمزمه‌هایی مبنی بر لو رفتن عملیات به گوش می‌رسید اما از آنجایی که قراربود این عملیات در ساعت 22:30 شامگاه سوم دی ماه سال 65 آغاز شود غواصان همدانی به‌همراه دیگر رزمندگان خط‌شکن وارد آب شدند و به‌سوی مواضع دشمن در جزیره ام‌الرصاص حرکت کردند.

 

در آن شب تاریخی و البته تلخ غواصان سه گردان 153 به‌فرماندهی حاج محسن ترکاشوند، 155 به‌فرماندهی شهید سردار ستار ابراهیمی و جعفر طیار به‌فرماندهی کریم مطهری از لشگر 32 انصارالحسین(ع) تحت فرماندهی قرارگاه قدس در محدوده لشگر 32 انصارالحسین(ع) یعنی از نوک جزایر ام‌الرصاص در ساحل دشمن (آن سوی اروند) تا فاصله 3کیلومتری حد لشگر انصارالحسین(ع) (کشتی سوخته) برای حضور در عملیات خود را آماده کردند.

 

با آغاز عملیات اگرچه غواصان به‌آرامی در آب خروشان اروند شنا می‌کردند اما دشمن به‌لطف اطلاعاتی که نیروهای نفوذی و ماهواره‌های جاسوسی آمریکا در اختیارشان گذاشتند با تمامی امکانات و با آمادگی کامل منتظر بودند تا دست به کشتار و قتل‌عام وحشیانه رزمندگان ایرانی بزنند.

 

با نزدیک شدن به نقطه رهایی دشمن با پرتاب پی‌درپی منور آسمان شب را مانند روز روشن کرد و با این کار توانست غواصان را شناسایی کرده و آنها را آماج گلوله‌های آتشین خود قرار دهد.

 

در این نبرد نابرابر اگرچه غواصان گردان جعفر طیار توانسته بودند با رشادت بسیار از موانع گوناگون و صعب العبور دشمن گذشته و مواضع تعیین‌شده را تصرف کنند اما به‌دلیل زمین‌گیر شدن نیروهای خودی در محورهای کناری و عدم تصرف اهداف توسط آنها بسیاری از رزمندگان همدانی در جزیره ام‌الرصاص با قرار گرفتن در حلقه محاصره کشته و زخمی شدند.

 

شدت حادثه تا اندازه‌ای بود که فرمانده دلاور گردان 155 سردار شهید ستار ابراهیمی فرمانده برای نجات نیروها دل به اروند زد و تا آنجایی که توانست تلاش کرد آنها را از مهلکه بیرون کشد و در نهایت خود نیز با تنی زخمی میهمان چند کشتی شکسته در آب‌های دشمن شد.

 

در این معرکه عجیب فرماندهان به‌دلیل حجم بالای آتش دشمن و افزایش تعداد شهدا، اسرا و افراد زخمی از ورود سایر نیروها به عملیات و حمله به مواضع دشمن در آن سوی اروند جلوگیری کردند.

 

صبح چهارم دی ماه با روشن شدن هوا و با پایین آمدن آب، اجساد مطهر شهدایی و نیمه‌جان بسیاری از رزمندگان که آن سوی اروند به خورشیدی‌ها گیر کرده بود بیشتر رخ می‌نمایاند.

 

در این عملیات علاوه بر شهادت فرماندهان دلاور لشگر 32 انصارالحسین(ع) مانند شهیدان علی پرسیان، رنجبر صولتی و امیر طلایی، استان دارالمؤمنین همدان بیش از 30 آزاده، 400 مجروح و 160 شهید را تقدیم اسلام و انقلاب کرده است.

 

از 160 شهید استان همدان در این عملیات 120 تن مفقود الاثر بودند که با گذشت زمان و بازگشت پیکرهای مطهر شهدا، هنوز چند خانواده همدانی منتظر بازگشت پیکر شهدای عزیز خود در این عملیات هستند.

 

 

منبع:تسنیم

انتهای پیام/م

نظر دادن

درباره ما

متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما 

تماس با ما

متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما

  • Address : No 40 Baria Sreet 133/2 NewYork City, NY,United States

  • Email : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

  • Phone1 : 0123-4567-8910
    Phone2 : 0123-4567-8910

مطالب ویژه 3