به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مؤسسه فرهنگی پیام آزادگان اصفهان، زهرا صدیقی، همسر زنده یاد حجت الاسلام و المسلمین سید علی اکبر ابوترابی، با قلبی مطمئن، و لبی خاموش و صبری باشکوه، سالها در کنار سرور آزادگان به مبارزه پرداخت، بی چشمداشت امتنائی و تجلیلی، از همین رو همچنان شیوه مألوف خویش را که سکوتی سرشار از ناگفته هاست ؛ رها نمی سازد و پسر پیام آور مهر اوست.»

 

درباره زندگی حجت الاسلام ابوترابی تاکنون سخنان بسیاری گفته اند؛ اما شاید به زندگی شخصی و به خصوص نقش همسرشان کمتر پرداخته شده باشد.

 

 

نحوه ی آشنایی مادرتان با حاج آقا چگونه بود؟

 

نسبت آشنایی خانواده ابوترابیها با خانواده یزدیها به حدود صد سال می رسد. مادرم «زهرا صدیقی» متولد ۱۳۲۹، اصالتا از یزدی های قزوین هستند که در تهران متولد شده و زندگی کرده اند. ایشان در مدرسه اسلامی امامیه در میدان شاپور تحصیل کردند و بعد از پیروزی انقلاب موفق به کسب لیسانس معارف شدند.

 

 

ملاک مادرتان برای ازدواج با زنده یاد ابوترابی چه بود؟

 

شناخت خانواده ی دو طرف و احترام به نظرات آنها از ملاکهای این انتخاب بوده است. در ضمن حاج آقای ابوترابی فرزند یکی از مراجع و علمای زمان خود بودند و از دبیرستان حکیم نظامی قم دیپلم ریاضی داشتند و قرار بود همراه فرزندان دایی خود برای اقامت و تحصیل راهی آلمان شوند.

 

 

چه اتفاقی افتاد که راه حوزه ی علمیه را در پیش گرفتند؟

 

چگونگی معمم شدن حاج آقا قصه طولانی دارد، اما خلاصه آن این است که ایشان از علی بن موسی الرضا برای پیدا کردن راه زندگی درخواست کمک کرده بودند و بعد از اتفاقاتی که در این زمینه پیش آمد؛ فراگیری درس عربی را در مشهد مقدس شروع کردند و همزمان، با شرکت در آزمون دانشگاه الازهر مصر که شعبه ای از آن در نجف اشرف بود، پا به عرصه ی علوم دینی گذاشتند و این، کلید موفقیت زندگی حاج آقا ابوترابی بود.

 

 

این اتفاقات باید مربوط به دهه ی ۴۰ باشند. در آن دوران فعالیت سیاسی ایشان در چه مرحله ای قرار داشت ؟

 

حاج آقا ابوترابی از نوجوانی به واسطه ی شرایط خانوادگی با خانواده علمای بزرگ شهر قم ارتباط داشتند، از جمله با حضرت امام(ره) و مخصوصا با شهید والا مقام حاج مصطفی خمینی. نقطه ی عطف این جریانات ماجرای ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ بود.

 

 

آیا ایشان در شروع فعالیتهای سیاسی متأهل بودند؟

 

واقعیت این است که افراد متأهل کمتر مورد ظن ساواک قرار می گرفتند، چون تشکیل خانواده و داشتن همسر از نظر دستگاه امنیتی برای مبارزان خیلی بعید به نظر می رسید. در این گونه زندگی ها به دلیل نوسانات و فراز و نشیب های بسیار شدید، از آرامش خبری نیست، به همین دلیل ایشان تازه در سالهای ۴۴ تا ۴۵ و هنگامی که تصمیم گرفتند به دانشگاه الازهر شعبه نجف بروند، بحث ازدواج را مطرح کردند.

 

 

ملاک انتخابشان چه بود؟

 

اصالت خانوادگی و سلامت و صداقت. حاج آقا ابوترابی همیشه به همسرشان به عنوان شریک زندگی می نگریستند. ایشان هدفشان را از دوره ی دبیرستان مشخص کرده بودند و می دانستند پایان کارشان کجاست؛ بنابراین هیچ بی احتیاطی و شتابی را برای خود مجاز نمی دانستند و به دنبال شریکی واقعی می گشتند. ایشان زندگی بسیاری از مبارزان را دیده بودند که به دلیل شرایط سخت زندگی مجبور به متارکه یا ازدواج مجدد شده بودند؛، از این رو انتخاب شریک زندگی برایشان بسیار مهم بود و بر اساس این دیدگاه به همسر آینده شان نگاهی واقع بینانه داشتند.

 

 

مادرتان از فعالیتهای سیاسی پدرتان خبر داشتند؟

 

خیر. نه ایشان و نه خانواده خود حاج آقا اطلاع دقیقی از فعالیتهای ایشان نداشتند.

 

 

تأکید کردید که پدرتان برای زندگی مشترک به دنبال شریکی واقعی بودند؛ پس چرا مهم ترین مسئله زندگی خود، یعنی فعالیتهای سیاسیشان را از همسرشان مخفی می کردند؟

 

حاج آقا ابوترابی دیدگاهشان بر این اساس بود که هر کس بتواند به ایشان نزدیک شود، متوجه خلوص و رابطه اصیل بین ایشان و خدایشان می شود و کسی که دنبال چیز دیگری نباشد و فقط در جستجوی پاکی و خدمت به خلق باشد؛ با ایشان هیچ مشکلی پیدا نخواهد کرد. این نگرش، استحکام زندگی حاج آقا ابوترابی را به طور مستمر پابرجا نگه داشت.

 

 

منبع:پیام آزادگان

انتهای پیام/ف

  • 0 نظر
  • خواندن 1312 دفعه

نظر دادن

درباره ما

متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما 

تماس با ما

متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما

  • Address : No 40 Baria Sreet 133/2 NewYork City, NY,United States

  • Email : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

  • Phone1 : 0123-4567-8910
    Phone2 : 0123-4567-8910

مطالب ویژه 3