فرزند استاد مطهری گفت: شهید مطهری دو ماه و اندی پس از پیروزی انقلاب به شهادت رسیدند و فرصت زیادی پیدا نکردند ولی در همین مدت کوتاه به فکر آینده انقلاب بودند و بسیاری مسائل را پیشاپیش مطرح کردند.

 

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مؤسسه فرهنگی پیام آزادگان اصفهان، دکتر علی مطهری در آیین نود و هشتمین سالروز میلاد استاد شهید مرتضی مطهری که عصر دیروز با حضور خانواده، مدیران شهرداری منطقه ۳ تهران و جمعی از دوستان و علاقه مندان ایشان در خانه موزه استاد شهید مطهری برگزار شد، با اشاره به این که استاد مطهری بر مسأله عدالت تأکید داشتند، گفت: ایشان هشدار دادند که اگر به عدالت اهمیت ندهیم انقلاب شکست می خورد و دیگران پرچم را به دست می گیرند .

 

نماینده مردم تهران درمجلس افزود: ایشان اعتقاد داشت که اگر می‌خواهیم انقلاب ما در مسیر درستی حرکت کند و تداوم داشته باشد، باید به آزادی ها و اظهار عقاید مخالف احترام بگذاریم .


او با بیان این که ایشان در نوشته‌هایشان بارها به جوانان هشدار می‌دهند که مبادا فکر کنید جلوگیری از اظهار نظر مخالفان خدمت به انقلاب است، افزود: طبق نظر استاد مطهری در جمهوری اسلامی احزاب غیر اسلامی هم با تابلو خودشان اجازه فعالیت خواهند داشت، ولی در صورتی که رک و صریح اعتقاداتشان را بگویند. این می تواند برای ما هم یک معیار باشد که با افراد و گروه های مختلف چگونه برخورد کنیم و مردم هم فریب نخورند و بتوانند انتخاب کنند.


مطهری با اشاره به چگونگی برخورد شهید مطهری با نهضت آزادی و مجاهدین-منافقین_ گفت: از نظر استاد مطهری، مرز آزادی بیان، دروغ و نفاق است. تا وقتی دروغ نباشد، بیان آزاد است. هر کسی باید بتواند حرف خود را بزند ولی آنجا که نفاق پیش می آید و کسی معتقد به مارکسیسم باشد ولی در قالب اسلامی آن را بیان کند تا مردم را جذب کند، آنجا می‌گوید نمی توانم این را قبول کنم. حرفت را آزادانه بزن ولی ‌نمی‌توانی محتوای مارکسیستی را در قالب قرآن و روایت بیان کنی.

 

برخورد ایشان با مجاهدین-منافقین_ به همین دلیل متفاوت بود ،چون معتقد بود اینها دروغ می گویند. مارکسیست هستند و به دروغ از قرآن و نهج البلاغه دم می زنند. ولی مثلا در نهضت آزادی، اعتقادشان همان است که بر زبان می آورند.


فرزند استاد مطهری گفت: شهید مطهری، مهندس بازرگان را انسان صادقی می دانست و می گفت شاید عقایدشان را قبول نداشته باشیم اما ایشان در اندیشه و عقایدش صادق است و انسان متدینی است و به همین دلایل بود که مهندس بازرگان را به عنوان نخست وزیر دولت موقت معرفی کرد و امام به واسطه اعتمادی که به مطهری داشت، این انتخاب را پذیرفت .


مطهری ادامه داد: امروز هم باید همین روش را پیاده کنیم و از این روش برای امروز خودمان درس بگیریم.


وی با اشاره به تأکید استاد مطهری بر استقلال در جنبه های مختلف و به ویژه استقلال فرهنگی، گفت: به تأکید ایشان بالاتر از استقلال فرهنگی، استقلال مکتبی است و نباید فکر کنیم که مکتب اسلام برای استقلال کافی نیست و باید از مکاتب غربی بهره جست.


دکتر مطهری با تأکید بر این که شهید مطهری آینده را می دید، گفت: بحث های ایشان درباره روحانیت و این که مبادا پرچم اصلاحات اجتماعی از دست روحانیت بیفتد و دیگران آن را به دست بگیرند، گفت: ایشان اعتقاد داشت که روحانیت باید حتی در جمهوری اسلامی جدای از دولت باشد و در کنار مردم باشد. روحانیت نباید پست اجرایی دولتی بگیرد و در عوض باید کار فکری اش را ۱۰ برابر کند.


او ادامه داد: شهید مطهری در همان مدت کوتاهی که پس از انقلاب در قید حیات بود، به اهمیت معنویت و اخلاق و همین طور نقش زن در جمهوری اسلامی پرداخته بود و به اعتقاد من کتاب آینده انقلاب اسلامی ایشان هنوز هم بهترین کتاب درباره انقلاب بوده است.


این نماینده مجلس با بیان این که مسأله زن امروزه در دنیا مطرح است و یکی از جاهایی که به اسلام ایراد می گیرند همین نقش زنان در جامعه است، گفت: طبق نظر استاد مطهری، زن در طول تاریخ سه دوره داشته است؛ در یک دوره یک شیء گرانبها و پرده نشین بوده و در جامعه نقشی نداشته است. در دوره ای دیگر زن تبدیل می شود به شخصی بی ارزش که در تحولات جامعه نقش داردولی چون دیگر حضورش را در هر کوی و برزن اعلام کرده ، ارزش خود را از دست داده است، مانند زن در دوران پهلوی. اما مورد نظر ما زن به صورت شخص گرانبها ست یعنی هم پرده نشین نباشد و هم ارزش و احترام خود را حفظ کند، یعنی با پوشش اسلامی و عدم اختلاط های بی جا با مردان احترام خود را محفوظ نگه دارد.


مطهری در پایان سخنانش تأکید کرد: بسیاری از مشکلات اجتماعی امروز ما با مراجعه به نظرات ایشان قابل حل شدن است.

 


آن گونه که باید و شاید برای معرفی مطهری کاری نکردیم


دکتر حق شناس، عضو شورای شهر تهران، دیگر سخنران این جلسه استاد مطهری را متکلم، عارف، فیلسوف و سیاستمداری‌ بزرگ خواند و گفت: متأسفانه ما به رغم تأکیدات حضرت امام، آن گونه که باید و شاید برای معرفی ایشان کاری نکردیم.
او با ابراز تأسف از این که نتوانستیم برای معرفی ایشان به نسل‌های دوم و سوم انقلاب کاری انجام دهیم گفت: فیلمنامه ای که زندگی ایشان را به تصویر بکشد نوشته نشده است و تلاش خانواده ایشان در حفظ و نشر آثار استاد مطهری می‌تواند به عنوان ماده خام کارهای بعدی برای معرفی ایشان مورد توجه قرار گیرد‌.


عضو شورای شهر تهران با اشاره به این که استاد مطهری ?دهه از عمرش را در تهران زندگی کرد، افزود: ایشان که استاد فلسفه و کلام و فقه بود ترجیح داد به تمام موقعیت‌هایی که احتمالا در حوزه علمیه قم برایش فراهم بود پشت کند و به تهران بیاید.


او با بیان این که هدف استاد مطهری این نبود که در آن سلسله مراتب جایی داشته باشد، گفت: درد او درد جامعه، درد انسان آن روز و درد جوان آن روز بود.


وی با اشاره به فعالیت های اجتماعی استاد مطهری در ارتباط با نسل جوان گفت: حضور در دانشگاه تهران، انتشار کتاب داستان راستان، عضویت در میان نویسندگان مجله زن روز و حضور در حسینیه ارشاد به عنوان یکی از قطب های روشنفکری زمان خودش و از سوی دیگر پیوند محکمی که با امام به عنوان مرکز مبارزه با رژیم گذشته داشت، نشان داد که او یک مبارز تمام عیار بود که در ضمن فعالیت سیاسی مباحث روز را می دانست و به حوزه های اجتماعی هم توجه داشت. اینهاست که مطهری را مطهری می کند و موجب می شود تا مورد اعتماد امام باشد.


عضو کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران با بیان اینکه دشمن بهتر و بیشتر و عمیق تر از ما توانست او را بشناسد و در کمتر از یکی دو سال پس از پیروزی انقلاب مهم ترین چهره‌ها و ستون های اصلی انقلاب و از جمله استاد مطهری را که می‌توانستند پاسخگوی بسیاری از مسائل امروز باشند، از دست دادیم، افزود: اگر بتوانیم این خانه را به عنوان مرکزی برای شناخت افکار و فعالیت های مطهری بشناسیم، نباید به این بسنده کنیم که سالی یک بار در ??بهمن در اینجا جمع شویم.

مطهری در اینجا باید زنده تر و پویاتر باشد.

 


مطهری نسبت به گفتگو گشوده بود


دکتر علی‌زمانی، استاد دانشگاه، پژوهشگر حوزه الهیات، کلام و فلسفه دین هم در سخنانی با ابراز تأسف از این که نسل جوان کمتر با استاد مطهری آشنایی دارند، به نقش شهید مطهری و دکتر شریعتی در دوران اتقلاب اشاره کرد و گفت: استاد مطهری را باید حکیم خواند، چون هم آگاهی و فهم و درک دارد و هم دردمندی.


او با بیان این که اساسا تئولوژی و الهیات چیزی است که باید با فرهنگ دیالوگ داشته باشد افزود: اگر الهیات نتواند با فرهنگ مکالمه داشته باشد از کار اصلی خود باز می ماند. مشکل جامعه ما گفتگو و به ویژه گفتگوی متفکران است و ویژگی مطهری این بود که نسبت به گفتگو گشوده بود و با همه تفکرات گفتگو می کرد.


او دردمندی و دغدغه مندی را از ویژگی های شهید مطهری برشمرد و افزود: برخوردن به استاد علامه طباطبایی، برخوردن به استادی چون امام، شرایط دانشگاه تهران، جریان چپ و … همه باعث شده بود تا او چنین ویژگی هایی داشته باشد.
دکتر ‌زمانی ‌گفت: جریان‌هایی که امروز با آنها رو برو هستیم، به مراتب توفنده تر از دوران شهید مطهری است و یادداشت های ایشان نشان می دهد که چقدر دغدغه های ایشان مثل دغدغه های امروزی ما بوده است.


وی با اشاره به این که ابزار قدرت به تنهایی نمی تواند به سئوال ها جواب بدهد گفت: ما فقط علائم درد را از بین می بریم و مسکن می‌دهیم درحالی که باید درد را درمان کرد و این فاصله‌ای که در میان نسل ها آشکار شده‌، علامتی است برای این که باید به دنبال چاره باشیم.


او با بیان این که نسل ما با خودمان حرف می زنیم و نه با نسل های جوان تر، ادامه داد: زمانی می توانیم راه مطهری را برویم که مونولوگ تبدیل شود به دیالوگ.

 


نگران دخترانمان هستم


فاطمه راکعی، استاد دانشگاه و مشاور شهردار تهران در امور زنان هم در این جلسه با بیان این که هرچه زمان می گذرد بیشتر به اهمیت حضور بزرگانی چون مطهری پی می بریم، گفت: ایشان از جمله کسانی بود که فقط در گوشه ای به بحث و درس نپرداختند و کار انبیا را برگزیدند .


او با بیان این که استاد مطهری یک منظومه بود و به تمام حوزه‌هایی که هر انسان متفکری ممکن است در طول عمرش ناخنک بزند اشراف داشت، افزود: ایشان حکیمانه در تنویر افکار جوانان روزگار خودش نقش داشت.


راکعی افزود: اگر فلسفه حجاب را آموختیم از ایشان آموختیم، نظام حقوقی زن در اسلام را از ایشان آموختیم و من این روزها بسیار نگران دختران مظلوممان هستم چون هیچ وقت مانند ما کسی را نداشتند که مسائل را برایشان توضیح دهد.


این استاد دانشگاه با بیان این که بسیاری از متفکران به حجاب اجباری نقد داشتند و وقتی چیزی تحمیل می شود، بزرگی ها و زیبایی هایش کوچک می شوند، افزود: اکنون این مسأله دارد معنویات را در کشور تهدید می کند و باید به هوش باشیم. من نگران دخترانمان و نگران جایگاه والای زن در جامعه هستم .


در ادامه این جلسه دکتر فاطمه راکعی و استادموسوی گرمارودی اشعاری به یاد استاد مطهری و به مناسبت دهه فجر قرائت کردند.


در پایان این جلسه با حضور اعضای خانواده و دوستداران شهید مطهری از کتاب “جامعه و تاریخ در قرآن “که مجموعه ای از یادداشت های استاد شهید مرتضی مطهری است، رونمایی شد.

 

 

منبع:اطلاعات

انتهای پیام/م

آخرین ویرایش در شنبه, 14 بهمن 1396

نظر دادن

درباره ما

متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما 

تماس با ما

متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما

  • Address : No 40 Baria Sreet 133/2 NewYork City, NY,United States

  • Email : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

  • Phone1 : 0123-4567-8910
    Phone2 : 0123-4567-8910

مطالب ویژه 3