رئیس جمهوری، انقلاب اسلامی را رویدادی بی نظیر در تاریخ ملت های منطقه و جهان دانست و با بیان این که دفاع از شرف ملی و استقلال کشور وظیفه همگانی است، تاکید کرد: خواهان صلح قدرتمندانه ایم و برای توان دفاعی خود نیاز به مذاکره و توافق با هیچ قدرتی نداریم.

 

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مؤسسه فرهنگی پیام آزادگان اصفهان، حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی در مراسم افتتاح ۱۰ مرکز فرهنگی و موزه دفاع مقدس در ۱۰ استان کشور با تاکید بر این که قدرت سیاسی و قدرت دفاعی مکمل یکدیگرند، گفت: نیروهای مسلح، دولت، قوا، حوزه های علمیه و مردم باید کنار هم باشند تا قدرت ملی ساخته شود.

 

رئیس جمهوری ضرورت ارتقاء قدرت ملی و توجه همزمان به مؤلفه‌های آن در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی را مورد تأکید قرار داد و افزود: قدرت ملی در چارچوب حزب و جناح نمی‌گنجد و مربوط به کل ملت ایران است.


دکتر روحانی با تبریک ایام مبارک پیروزی انقلاب اسلامی به همه ملت ایران و خانواده بزرگ شهیدان و ایثارگران انقلاب اسلامی و دوران دفاع مقدس، اظهار داشت: ملت ایران بدون کمک هیچ قدرت و کشور خارجی صرفاً با اتکاء به عنایات حق و وحدت و فداکاری توانست انقلاب را به پیروزی برساند و در دوران دفاع مقدس هم دفاع جانه‌ای نه در برابر یک رژیم متجاوز بلکه تقریباً در برابر همه قدرت‌های جهان داشت.رئیس جمهوری با بیان این که در هر جنگ و دفاعی قبل از توجه به سخت‌افزارها باید به فکر نرم‌افزارهای دفاع و جنگ بود، اظهار داشت: نخستین نرم‌افزار در یک دفاع و ایجاد حماسه در برابر متجاوزان، مشروعیت آن دفاع است. اگر نتوان برای مردم روشن کرد و یا چنانکه مردم آگاه نباشند که دیگری تجاوز کرده و این ملت مدافع بوده و آغازگر جنگ نبوده است و نمی‌خواهد به منافع هیچ ملتی در منطقه و به همسایگان خود تجاوز کند و این یک رژیم سفاک است که جنگ را بر آنها تحمیل کرده است، نمی‌توان پیروزمندانه در مسیر دفاع گام برداشت.


وی افزود: اگر موضوع دفاع به خوبی برای مردم تبیین شود، آنگاه مردم هم با احساس وظیفه دینی، انقلابی و ملی از استقلال، شرف و ناموس خود دفاع خواهند کرد و چنانچه مشروعیت دفاع در اذهان همه مردم روشن نباشد، آن ملت پای کار نخواهند آمد و از آن جنگ خسته خواهد شد، اما اگر مشروعیت برای مردم روشن شود که این جنگ جنبه دفاعی دارد آن وقت اگر جنگ ۸ یا ۱۰ سال هم طول بکشد، مردم به خوبی در برابر متجاوز مقاومت و با ایثار و فداکاری مضاعفی در صحنه حاضر خواهند شد. بویژه این که فرمانده آن جنگ هم مرجع تقلیدی محبوب و رهبری شجاع باشد که همه مردم به آن عشق می‌ورزند.


رئیس جمهوری تاکید کرد: در جنگ تحمیلی همه مردم و علما به خوبی احساس می‌کردند که در برابر فرد متجاوز و ارتش متجاوزی قرار دارند لذا در برابر آن ایستادگی کردند و به خوبی دیدند که نه سازمان ملل، نه کشورهای منطقه و نه حتی کشورهای دوست هیچ‌کس جز خودشان از سرزمین، شرف و ناموس‌شان دفاع نمی‌کند .روحانی با تأکید بر این که مشروعیت، نرم‌افزار اصلی در برابر دفاع و جنگ مقابل متجاوزان است، افزود: جنگ فراز و نشیب فراوانی دارد و کار بسیار پیچیده و سختی است، اما همه این سختی‌ها با وجود مشروعیت ساده و آسان می‌شود.

 

رئیس جمهوری در ادامه توجه به ارتقاء اعتماد مردم را در بحث نرم‌افزار دفاع و جنگ حائز اهمیت دانست و گفت: اگر مردم به سازمان رزم، فرماندهان میدان و دفاع و مقامات ارشد سیاسی کشور، اعتماد نداشته باشند، نه خودشان وارد میدان رزم می‌شوند و نه فرزندان و همسران خود را برای ورود به این عرصه تشویق می‌کنند. این که در دوران دفاع مقدس، مادران عزیز و پدران سرافراز کشورمان فرزندان خود را با افتخار به میدان جنگ بدرقه می‌کردند و اگر پیکر مطهر عزیزانشان بازمی‌گشت، به آن احساس فخر و غرور داشتند، بخاطر این بود که به فرماندهی جنگ و مسئولان ارشد کشور اعتماد داشتند.


روحانی گفت: اگر به فرماندهی جنگ اعتمادی وجود نداشت یا تردید به آن وجود داشت، آیا اداره جنگ امکان‌پذیر بود؟


رئیس جمهوری در ادامه با بیان خاطره‌ای از اوایل دوران جنگ تحمیلی گفت: روزهای ابتدایی جنگ در دوره اول مجلس شورای اسلامی برخی از نمایندگان براساس احساس وظیفه هر روز فرماندهان جنگ را احضار می‌کردند و ادامه این روند قطعاً مشکل‌ساز بود.از این‌رو امام راحل پیغام دادند که مجلس به امور و وظایف مربوط به خودش برسد، مجلس محل احضار فرماندهان نیست، بلکه باید حمایت کند واز طرف ایشان نمایندگانی وجود دارند که به امور جنگ نظارت دارند، اما اگر مجلس همچنان می‌خواست به آن کار خود ادامه دهد بی‌تردید اداره امور با مشکل مواجه می‌شد، لذا اگر کار را به اهل آن واگذار و اعتماد نکنیم و عده‌ای بخواهند قدم به قدم در امور مختلف ورود پیدا کنند، کارها به خوبی پیش نمی‌رود و تفاوتی نمی‌کند که این در عرصه جنگ باشد و یا اداره هر پروژه یا طرحی که توسط دستگاه‌های مختلف اجرا می‌شود.


وی تاکید کرد: یکی از مشکلات امروز کشور ما این است که زیادی احساس وظیفه می‌شود و همه می‌خواهند درباره همه مسائل احساس وظیفه کنند در صورتی که چارچوب و مقرراتی در کشورمان وجود دارد و دولت و فردی مسئول شده است که امور را اداره کند.


رئیس جمهوری افزود: اگر اعتماد به سازمان رزم، مدیریت جنگ و مدیریت کشور با کمک امام راحل حاصل نمی‌شد، اداره امور مشکل بود، لذا معتقدم، امام در برخی از برهه‌ها نقش‌هایی داشتند که هنوز به خوبی برای مردم تبیین نشده است. اگر برخی سخنان، نصیحت‌ها و گاهی نهیب‌های امام(ره) نبود، نمی‌شد جنگ را اداره کرد .


روحانی تاکید کرد: در دوران دفاع مقدس و جنگ تحمیلی، روز به روز بر اعتماد مردم افزوده شد. در لحظه شروع جنگ همه مردم در بهت فرو رفته بودند و کسی تصوری از جنگ در ذهن نداشت. اما سخن قاطع امام در آن لحظات، قدرت و امیدی در میان مردم بوجود آورد و صبح فردای شروع جنگ ۱۴۰ فروند هواپیما به مراکز مختلف عراق حمله کردند و با این کار ضمن ضربه سختی از لحاظ روحی و عملیاتی به عراق، روحیه امید در میان مردم ایران را تقویت کردند، لذا اگر این نرم‌افزارها وجود نداشت در میدان جنگ هم موفق نبودیم .رئیس جمهوری اظهار داشت: در آن دوران مشروعیت جنگ برای مردم روشن شده بود و مردم به مسئولان عالی‌مقام سیاسی، نظامی و فرماندهان میدان جنگ، اعتماد داشتند و با ادامه جنگ روز به روز امیدشان برای پیروزی بیشتر شد و ملت بزرگ ایران توانست در جنگ بسیار مهمی که قدرت‌های بزرگ جهان و کشورهای مرتجع منطقه از صدام حمایت می‌کردند در برابر همه شیاطین ایستادگی کنند و با پیروزی به پایان برساند .


روحانی تاکید کرد: دفاع مقدس تابلو زیبای استقامت و حماسه آفرینی است که به دست ملت ایران ترسیم شده است و سرشار از درس‌های فراوانی است که ایثارگران و جانبازان ، معلمان بزرگ ما در زندگی هستند.رئیس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود ارتقاء سطح قدرت ملی را مورد تأکید قرار داد و گفت: براساس تقسیم‌بندی کلاسیک، قدرت سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و دفاعی از مؤلفه‌های قدرت ملی به شمار می‌روند و اگر این ۴ قدرت در کنار هم و هم‌افزا نباشند، دفاع از کشور امکانپذیر نیست و چه‌بسا در دوران دفاع مقدس نمی‌توانستیم میدان جنگ را اداره کنیم.روحانی افزود: تهیه مهمات و غذا برای رزمندگان، مدیریت فروش نفت، اسکورت نفتکش‌ها توسط هواپیما، از جمله اموری بود که در کنار میدان رزم، باید مورد توجه قرار می‌گرفت. این که در زمان جنگ موضوع انتخابات حتی یک روز هم به تأخیر نیفتاد، نشاندهنده این است که قدرت سیاست داخلی و خارجی ما در دوران جنگ در کنار هم قرار داشت.


رئیس جمهوری همچنین به نقش مؤلفه قدرت فرهنگی در دوران دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: در آن دوران بسیاری از رزمندگان داوطلبانه به میدان جنگ می‌رفتند و اگر ایمان و اعتماد بین مردم وجود نداشت، پیروزی هم به دست نمی‌آمد.
روحانی افزود: مردم به خوبی باور کردند آن قدمی که غبار جبهه بر آن می‌نشیند، شعله آتش جهنم را نخواهد دید و می‌دانستند که مظلوم هستند و جنگ به آنها تحمیل شده است لذا همه باید در کنار هم باشیم. نیروهای مسلح در کنار دولت، دولت در کنار حوزه‌های علمیه و همه در کنار مردم، صف واحدی را تشکیل دهیم و اگر در کنار هم نباشیم، قدرت ملی ساخته نمی‌شود .


رئیس جمهوری تاکید کرد: در دوران جدید از قدرت سایبری و علوم پیشرفته به عنوان علوم پیشرفته یاد می‌شود که باید به این موضوع هم توجه داشت.


روحانی همچنین با بیان این که در دنیای امروز همه یکدیگر را تهدید می‌کنند و این که به جایی برسیم که دیگر تهدیدی وجود نداشته باشد، قطعاً با شرایط فعلی بعید به نظر می‌رسد، اظهار داشت: در دنیایی که معتقد است سلاح کشتار جمعی نباید وجود داشته باشد و استفاده از آن علیه بشریت ممنوع است و باید از بین برود، ببینید آمریکا با چه زبان وقیحانه ای روسیه را با سلاح اتمی جدید تهدید می کند،لذا هنوز بحث ساخت سلاح‌های جدید و مخرب برای تهدید و استفاده علیه رقیب مطرح است، آیا در این شرایط می‌شود کسی بگوید که دیگر زمان صلح و همزیستی است و نیازی به قدرت دفاعی نداریم؟


رئیس جمهوری تاکید کرد: ما همواره نیازمند تقویت قدرت دفاعی خود هستیم و تا روزی که علیه کشورمان تهدید وجود دارد، ما هم باید هم وزن آن در برابر هر تهدیدی خودمان را تقویت کنیم.


روحانی گفت: امروز بسیاری از سلاح‌های دفاعی در داخل کشورمان ساخته می‌شود و اگر به سلاحی نیاز داریم باید آن را خریداری کنیم و آنچنان قدرتمند باشیم که دشمن جرأت تهدید نداشته باشد و از حمله و تجاوز مأیوس شود و یا احساس کند که در صورت تجاوز هزینه بسیار سنگینی پرداخت خواهد کرد و این یک دستور قرآنی است.


رئیس جمهوری تقویت قدرت ملی را عامل اصلی بازدارندگی و صلح عزتمندانه و مقتدرانه دانست و تاکید کرد: همواره باید در آمادگی کامل باشیم تا تهدیدات را از سر مردم دفع کنیم .

 


برای توانمندی دفاعی نیازی به مذاکره نیست


روحانی با تأکید بر این که مردم و مسئولان برای توانمندی دفاعی خود نیاز به مذاکره و توافق نداشته و ندارند، تأکید کرد: در این زمینه چنانچه سئوالی پرسیده شود، جواب قاطع و محکمی می‌دهیم، اما آنچه برای دفاع از کشور، نیاز داشته باشیم را در چارچوب مقررات با فتوای رهبری عزیز تهیه خواهیم کرد، البته همچنان که بارها اعلام کرده‌ایم براساس فتوای رهبری عزیز، اخلاق‌مداری و شرع به هیچ وجه به دنبال سلاح کشتار جمعی نیستیم .رئیس جمهوری با تأکید بر این که قدرت ملی در چارچوب حزب و جناح نمی‌گنجد و همه احزاب و تفکرات ذیل این قدرت تعریف می‌شوند، گفت: همه باید در حوزه قدرت اقتصادی، ‌سیاسی، فرهنگی و دفاعی با هم و هم‌افزا عمل کنیم. قدرت ملی و دفاعی و تبیین ارزش‌های جنگ و دوران دفاع مقدس در داخل حزب و زیر خیمه احزاب نمی‌گنجد و مربوط به کل ملت ایران است و در آن دوران مقدس همه مردم اعم از هر ملیت و مذهبی در کنار هم قرار داشتند.


روحانی تاکید کرد: مدافعان کشورمان در سراسر کشور و نیروهای مسلح باید فراتر از احزاب و جناح‌ها قرار بگیرند و قدرت ملی کشورمان هم برای احزاب و جناح‌ها است و ضرورت دارد در تبیین آثار و ارزش‌های دفاع مقدس، فوق حزب و جناح حرکت شود و نباید به هیچ عنوان اجازه داد که آثار و ارزش‌های دفاع مقدس، رنگ حزب و جناح بگیرد.


رئیس جمهوری شهدا را اسطوره‌های مقاومت ملت ایران توصیف کرد و گفت: اگر فردوسی به دنبال اسطوره‌ای به نام رستم رفت تا در سایه آن ملتی را متحد کند، امروز شهدا رستم دستان واقعی هستند که شرح زندگی هر کدام از آنها می‌تواند، راهنما و اسوه حسنه‌ای باشد. به همین خاطر مرکز نشر آثار شهیدان و ایثارگران ارزش فوق‌العاده‌ای دارند و این مراکز و موزه‌ها باید ملت ایران را منسجم و روحیه ایثار و فداکاری را در بین ملت ارتقاء دهد و هر اندازه که این موزه‌ها شلوغ‌تر شوند، بی‌تردید در مقابل تهدیدات بازدارنده خواهد بود.


روحانی افزود: فقط سلاح بازدارنده نیست، بلکه حضور مردم در عرصه‌های مختلف عشق آنها به رهبری عزیز، علما و حوزه‌ها هم بازدارنده است که باید از این قدرت و توان خود به بهترین شکل بهره‌برداری کنیم.رئیس جمهوری با تأکید بر این که باید فضای مجازی را به فرصت تبدیل کرد، اظهار داشت: فضای مجازی هست و خواهد بود؛ باید آن را به فرصتی برای ترویج ارزشها و روحیه ایستادگی تبدیل کنیم و جوانان، رزمندگان و عاشقان انقلاب اسلامی به خوبی قادرند از این فضا استفاده کنند .روحانی افزود: امروز باید بتوانیم روحیه ایستادگی و مقاومت را آنچنان تقویت کنیم که هیچ قدرتی جرأت نکند در عرصه آسمان، خاک و دریا علیه کشورمان توطئه کند.رئیس جمهوری تاکید کرد: در سال‌های اخیر جوانان کشورمان به عنوان دفاع از حرم و جان مسلمانان، رشادت و فداکاری نشان دادند و اگر چه حدود ۳۰ سال از دوران دفاع مقدس می‌گذرد اما همچنان روحیه مقاومت و استقامت در برابر دشمنان وجود دارد .روحانی در پایان از ستاد کل نیروهای مسلح، سردار باقری، نیروهای مسلح و سردار کارگر برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت تشکر کرد.

 

 

منبع:اطلاعات

انتهای پیام/م

آخرین ویرایش در دوشنبه, 16 بهمن 1396

نظر دادن

درباره ما

متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما 

تماس با ما

متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما

  • Address : No 40 Baria Sreet 133/2 NewYork City, NY,United States

  • Email : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

  • Phone1 : 0123-4567-8910
    Phone2 : 0123-4567-8910

مطالب ویژه 3