رونق خرید و فروش مسکن در ماههای اخیر باعث شده تا برخی مالکان و دلالان چنین القا کنند که قیمت مسکن روبه افزایش است، ولی تحقیقات میدانی و دیدگاه‌های کارشناسی خلاف این ادعا را ثابت می کند.

 

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مؤسسه فرهنگی پیام آزادگان اصفهان، عباس شوکتی یکی از کارشناسان مسکن با اشاره به تلاش نافرجام برخی مالکان برای گران‌فروشی مسکن به خبرنگاران گفت:‌ با توجه به این‌که تقاضاهای موثر وارد بازار مسکن می‌شود، روند افزایش قیمت غیرواقعی در برخی مناطق پایتخت متوقف شده و حتی می توان ادعا کرد که قیمت‌ها رو به کاهش است.

 

وی با اعلام این‌که از ابتدای امسال تا پایان دی حدود ۱۵۰ هزار واحد مسکونی در تهران خرید و فروش شده است، اظهار داشت: در مدت مشابه سال گذشته حدود ۱۳۳ هزار فقره معامله در تهران ثبت شده است. از طرف دیگر آمارها نشان می دهد که در ۱۰ ماهه نخست امسال پرداخت تسهیلات خرید مسکن نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود ۳۰ درصد افزایش یافته است.


این کارشناس گفت: بازارمسکن به هیچ وجه کشش افزایش قیمت را ندارد و به همین دلیل با وجود تلاش برخی برای گران کردن مسکن، قیمت‌های واحدهای مسکونی نوساز در حال بازگشت به نرخ‌های قبلی است؛از این رو به خریداران واقعی مسکن توصیه می‌شود ورود به بازار مسکن را به زمانی موکول کنند تا این بخش از ثبات بیشتری برخوردار شود.


وی در ادامه افزایش قیمت مسکن طی چند ماه آینده را کمتر از نرخ تورم ارزیابی کرد و با اشاره به روند افزایشی معاملات مسکن گفت:‌ با توجه به طرح‌های دولت برای پرداخت تسهیلات، روند معاملات مسکن در متراژهای متوسط رو به رشد بوده، در عین حال به هیچ عنوان جهش قیمت مسکن در بازار روی نخواهد داد.


شوکتی همچنین با اشاره به جدیدترین آمار مسکن ‌اظهار داشت: طی ۱۰ ماه نخست امسال حدود ۵۷ درصد واحدهای مسکونی معامله شده در تهران از متوسط قیمت هر مترمربع یعنی ۲ر۵ میلیون تومان کمتر بوده که این مسئله حکایت از ورود مصرف‌کنندگان واقعی به بازار مسکن دارد.


علی چگنی مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی هم دیروز به خبرنگاران گفت: پیش‌بینی من از بازار مسکن، افزایش نیافتن قیمت‌ها و رشد معاملات با شیب ملایم است.


چگنی افزود: تداوم این شرایط در بازار مسکن به تحولات سایر بازارها همچون بازار ارز، بورس و همچنین طلا وابسته است.


وی با اشاره به این که در سال‌های گذشته به دلیل شرایط اقتصادی کشور همچون تغییرات قیمت نفت، وضعیت اقتصاد جهانی، رکود اقتصاد داخلی و تحریم، مسکن دچار رکود بود، از رونق تدریجی و ملایم آن خبر داد و گفت: از تابستان سال جاری تاکنون شاهد رونق بازار معاملات مسکن هستیم که البته این شرایط هم تابع شرایط رشد اقتصادی کشور بود.


مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن افزود: از تابستان سالجاری در تهران به عنوان شهر پیشتاز، تعداد معاملات رشد داشت که این رشد معاملات با افزایش ملایم قیمت‌ها و البته کمتر از نرخ تورم همراه بود و این شرایط هم‌اکنون هم ادامه یافته است.

 

 

منبع:اطلاعات

انتهای پیام/م

آخرین ویرایش در دوشنبه, 16 بهمن 1396

نظر دادن

درباره ما

متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما 

تماس با ما

متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما

  • Address : No 40 Baria Sreet 133/2 NewYork City, NY,United States

  • Email : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

  • Phone1 : 0123-4567-8910
    Phone2 : 0123-4567-8910

مطالب ویژه 3