رئیس جمهوری عزت و استقلال کشور را نتیجه روش مدیریتی امام راحل و همراهی مردم دانست و با بیان این که انقلاب اسلامی‌فرصتی برای اثبات کارآمدی دین در اداره جامعه بود، تاکید کرد: تعامل سازنده با دنیا، آرامش اقتصادی و یاری اقشار ضعیف؛ از اهداف دولت و در جهت مدیریت نظام اسلامی‌است.

 

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مؤسسه فرهنگی پیام آزادگان اصفهان، حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی در دیدار صمیمی‌با جمعی از علما و روحانیون با تشریح برنامه‌های دولت گفت: دولت برای اداره جامعه و عدالت اجتماعی به اقشار ضعیف توجه ویژه داشته و دارد و در طول پنج سال گذشته، دریافتی حقوق بگیران و مستمری بگیران بیش از تورم افزایش یافته است.

 

وی در این دیدار با ابراز خرسندی از حضور در جمع فرهیختگان و مبلغین اسلامی‌و استفاده از نظرات و دیدگاه آنان، گفت: نکات بسیار خوبی از جنبه‌های مختلف اخلاقی و شیوه و روش امام راحل در حکومتداری در این جلسه بیان شد که بسیار مغتنم است.

 

رئیس جمهوری با گرامیداشت یاد و خاطره بنیانگذار کبیر جمهوری اسلامی‌ ، گفت: عزت و استقلال این کشور، مرهون هدایت‌ها، راهنمایی‌ها و رهبری امام بزرگوار و ایستادگی مردم پشت سر امام برای استقرار نظام اسلامی‌بود.

 

 

قدرت اسلام در مدیریت جامعه

 

روحانی با بیان این که از ابتدای انقلاب تا به امروز دو هدف و داعیه را دنبال می‌کردیم، گفت: یکی آنکه به دنیا اعلام کنیم اسلام قدرت مدیریت جامعه را دارد و یک دین فردی نیست و برای همه امور جامعه برنامه دارد و می‌تواند کشور و جامعه را بهتر اداره کند و دوم این که بتوانیم دین خدا را بهتر و گسترده‌تر به مردم معرفی کنیم.

 

وی تصریح کرد: اگر امروز بتوانیم آثار تحقق این دو هدف را در جامعه ببینیم، معلوم است در اجرای انقلاب موفق بوده ایم و اگر غیر از اینها در جامعه حاکم باشد، نشان می‌دهد تلاش، کوشش، فداکاری، انسجام و یکپارچگی ما به اندازه کافی نبوده و کم بوده است.

 

رئیس جمهوری با اشاره به این که مدیریت جامعه و یک کشور در دنیای امروز بدون در نظر گرفتن همسایگان و جامعه جهانی امکانپذیر نیست، افزود: البته شاید برخی معتقد باشند می‌توانیم به دور خودمان دیوار بکشیم و کشور را اداره کنیم که البته این چنین خواهد بود اگر به حداقل‌ها قانع باشیم، اما اداره جامعه به مفهوم دنیای امروز با این شیوه تقریباً غیرممکن است.

 

روحانی اظهار داشت: به هر حال باید مشخص کنیم می‌خواهیم نفت و فولاد خود را بفروشیم یا خیر ؟یا قصد آن را داریم که اضافه گندم خود را بفروشیم و اگر کمبود داشتیم، گندم وارد کنیم؟

 

وی خاطر نشان کرد: زندگی در دنیای امروز بدون ارتباطات، سخت، مشکل و غیرممکن است. از سوی دیگر در برابر خواست دنیا تسلیم بودن هم صحیح نیست که هر چه آنها می‌گویند بخواهیم اجرا کنیم.

 

رئیس جمهوری انتخاب یک راه میانه، درست و منتج نتیجه را مورد نظر برای رسیدن به اهداف کشور خواند و گفت: البته ممکن است ساختار حکومت ما به گونه‌ای باشد که برای انجام بسیاری از کارها نیاز باشد با دیگران هماهنگی صورت گیرد، چرا که در گذشته در یک نظام دیکتاتوری زندگی می‌کردیم و پس از انقلاب در نگارش قانون اساسی به گونه‌ای آن را نوشتیم که موجب گره زدن هر نهاد به نهاد دیگر شد، در حالی که از یک بعد، این کار انجام امور را بسیار سخت و دشوار می‌کند.

 

روحانی با تأکید بر این که موافق استقلال قوا هستیم، اما معتقدیم نباید قوا جزیره‌های جدا از هم باشند، گفت: استقلال قوا بایدبا تعامل و همکاری شکل بگیرد.

 

وی با اشاره به این که به عنوان یک طلبه وعده و قولی که به مردم دادم در زمینه روابط صحیح و تعامل سازنده با دنیا، آرامش در بخش اقتصادی داخلی، ایجاد عدالت و یاری کردن اقشار ضعیف در نظام اداره کشور بود، خاطر نشان کرد: اگر بتوانیم توفیقاتی را در این زمینه به دست آوریم، گوشه‌ای از آن مدیریت جامعه اسلامی‌ظهور پیدا کرده است.

 

 

‌تغییرات مثبت در شرایط زندگی مردم

 

رئیس جمهوری با اشاره به این که در طول پنج سال گذشته آنچه از لحاظ اقتصادی به مردم وعده دادیم این بوده است که تا حدی از فشار زندگی آنها کاسته شود، خاطر نشان کرد: البته امروز فشار زندگی برای مردم وجود دارد و شرایط مطلوب ایجاد نشده است، اما با توجه به برخی از شاخص‌ها می‌توانیم ببینیم که تغییرات مثبتی هم حاصل شده است.

 

روحانی گفت: در طول پنج سال گذشته به اندازه افزایش میزان تورم و حتی بیش از آن به دریافتی همه حقوق بگیران و مستمری‌بگیران اضافه شده و این در حالی است که در گذشته، سال‌هایی که تورم ۲۵ درصد افزایش یافت، حقوق‌ ۱۰ درصد افزوده می‌شد اما در طول این سال‌ها اضافه شدن حقوق هیچگاه کمتر از نرخ تورم نبوده و این نوعی عدالت اجتماعی است که با آن مواجه هستیم.

 

وی گفت: در طول پنج سال گذشته با تلاش‌های دولت از نظر بهداشت و درمان شرایط جدیدی در کشور ایجاد شد و بیماران می‌توانند با هزینه‌ای بسیار کمتر از قبل، امور درمانی خود را انجام دهند.

 

رئیس جمهوری همچنین با بیان این که در زمینه کمک به اقشار بسیار ضعیف جامعه هم قدم‌های خوبی برداشته شده و دریافتی مستمری‌بگیران با تلاش‌های دولت به حدود ۵ر۳ برابر رسیده است.

 

روحانی افزود: دولت چنانکه وعده کرده بود، کمک کرد فشار زندگی به اقشار ضعیف کمتر شودو در همین زمینه اقدامات بسیار خوبی در زمینه آبر‌سانی، برقرسانی و اتصال روستاهای کشور به شبکه گاز، انجام شده است و امروز علاوه بر همه شهرها، قریب‌به اتفاق روستاهای کشور هم به اینترنت پرسرعت متصل شده اند و به روستاییان امکان داده است بتوانند کالاها و خدماتشا‌ن را از این طریق به همه کشور و حتی جهان ارائه کنند.

 

وی با بیان این که دولت ‌برای بهبود وضع اقتصاد کشور‌گام‌های خوبی برداشته است، تصریح کرد: دولت علاوه بر این که در زمینه مهار تورم و بهبود رشد اقتصادی متناسب با وعده‌ای که به مردم داده بود، حرکت خوبی داشته‌، در زمینه صیانت از سرمایه‌های ملی و انجام سرمایه‌گذاری‌های کلان هم قدم‌های خوبی برداشته است‌.به عنوان مثال امروز برداشت ما از میدان گازی مشترک با قطر که حتی گاهی کمتر از نیمی‌از میزان برداشت قطر بود‌، از سطح برداشت این کشور، بالاتر رفته و در دیگر میادین نفتی و گازی مشترک هم قدم‌های خوبی برای صیانت از سرمایه‌های ملی برداشته شده است.

 

رئیس جمهوری با اشاره به این که درست است که مردم همچنان مشکلاتی دارند، اما وضع کلی کشور رو به پیشرفت است، خاطر نشان کرد: فقط در استان‌های خوزستان و ایلام، بیش از ۳۰۰ هزار هکتار زمین زهکشی شده و به تجهیزات آبیاری مدرن مجهز شده است که این گام مهمی‌در زمینه تقویت کشاورزی و حفظ منابع آب در کشور است.

 

روحانی گفت: از صدا و سیما، منابر و همه کسانی که تریبون در اختیار دارند، انتظار است در کنار نقد، واقعیت‌ها را هم برای مردم به نمایش بگذارند و برای نقایصی که می‌بینند و بیان می‌کنند ، راه‌حل ارائه دهند.

 

وی در ادامه سخنان خود با بیان این که در عرصه روابط خارجی تلاش ما این بوده است که از حقوق و دستاوردهای ملت حراست کنیم و از ظلمی‌که به ناحق می‌شد، بکاهیم، افزود: دولت در زمینه مسائل بین‌المللی، گام‌های مؤثر زیادی برداشته که یک نمونه آن، لغو شش قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل علیه ملت است که امروز و با وجود خروج آمریکا از برجام همچنان لغو و بلااثر هستند.

 

رئیس جمهوری ادامه داد: دولت همچنین پرونده بسیار پیچیده PMDکه برخی‌ها می‌گفتند تا ده‌ها سال آینده هم حل نخواهد شد را حل و فصل کرد و این پرونده بسته شد.

 

روحانی اظهار داشت: فرق غنی‌سازی امروز ما با گذشته در این است که قبلاً سازمان ملل مدعی بود که ایران به خاطر تخلفاتی که داشته است حق قانونی غنی‌سازی ندارد، اما امروز غنی‌سازی ما با رأی همان سازمان ملل که آمریکا هم به آن رأی داده کاملاً قانونی است. این تأمین حقوق ملت و تلاش برای رفع ظلمی‌بود که به ملت ایران می‌شد.

 

وی تصریح کرد: دولت همچنین تلاش کرد ظلم بزرگتر تحریم را هم دفع کند و در زمینه‌هایی هم موفق بود، اما در برخی زمینه‌ها آمریکایی‌ها، همراهی نکردند و این عدم همراهی تا آنجا ادامه پیدا کرد که بالاخره به طور یکجانبه از برجام خارج شدند.

 

رئیس جمهوری اضافه کرد: با این وجود امروز در وضعی هستیم که رئیس جمهوری فرانسه در سفر به روسیه و دیدار با رئیس جمهوری این کشور در مصاحبه مشترک اعلام می‌کنند که ما حامی‌برجام هستیم. آمریکایی‌ها به اروپایی‌ها فشار می‌آورند که یا ما را انتخاب کنید یا ایران را،اما اروپایی‌ها می‌گویند که ما برجام را انتخاب می‌کنیم.

 

روحانی ادامه داد: نمی‌خواهم بگویم همه مسائل حل و فصل شده است، اما امروز اکثر کشورها، معتقدند و می‌گویند که راه ایران درست بوده و این آمریکاست که اشتباه کرده و این یک موفقیت بزرگ است.

 

وی خاطر نشان کرد: امروز تلاش ما بر این اصل استوار است که اگر توانستیم حقوقمان را با ماندن در برجام احصاء کنیم ،در این معاهده بمانیم. مدت تعیین شده از زمان سپری شده، ما را امیدوار کرده است که می‌‌توانیم به اهدافمان برسیم و اگر مشکلی پیش بیاید هم با حضور و کمک مردم از آن عبور می‌کنیم.

 

رئیس جمهوری گفت: توجه داشته باشید که شرایطی که امروز در آمریکا وجود دارد هم دائمی‌نیست و معلوم نیست که در انتخابات میاند‌وره‌ای کنگره و دیگر انتخابات پیش‌رو درآن کشور، چه اتفاقی بیفتد. در هر حال باید مسائل را با تدبیر پیگیری و حل و فصل کنیم.

 

 

نسل جوان را باور کنیم

 

روحانی در ادامه سخنانش با بیان این که اگر همه دست به دست هم دهیم می‌توانیم در مدیریت کشور موفق باشیم، گفت: نکته مهم اینجاست که آیا لیاقت آن را خواهیم داشت که اسلام را به عنوان دینی که کارآمدی اداره جامعه را دارد، به جامعه معرفی کنیم.آیا آنجا که قرار بود، نسل جوان را به اسلام نزدیک و اعتقادات مردم را محکمتر و توجه آنها را به اعمال و مناسک دینی بیشتر کنیم، موفق بوده‌ایم؟

 

وی با اشاره به این که درست است که دولت هم در این زمینه مسئولیت دارد، اما مسئولیت اساسی در این زمینه برعهده روحانیت است، اضافه کرد: امروز شرایط ما با گذشته متفاوت است؛ نسل جوان به خدا باور دارد، او را باور کنیم. هر چه از این بخش از جامعه فاصله بگیریم ،به ضرر نظام و کشور است.

 

رئیس جمهوری اظهار داشت: کاش روحانیتی که در ابتدای انقلاب آستین بالا زد و بار مسئولیت اداره کشور را بر عهده گرفت و بحق و صحیح وارد متن سیاست شد، امروز وارد جناح‌بندی‌ها و گروه‌بندی سیاسی نشده بود.

 

روحانی تأکید کرد: اما واقعیت موضوع آن است که امروز روحانیت وارد جناح‌بندی‌ها شده است و بابت این ورود هم هزینه‌های زیادی پرداخته که این، اشتباه و بی نتیجه است.

 

وی با بیان این که جامعه و نسل جوان ما امروز نیازهایی دارد که باید به آنها توجه کرد، گفت: امروز ادبیات و شیوه تبلیغاتی در جهان مرسوم است که ما با آن فاصله داریم و گاهی می‌خواهیم باشیوه‌های ۱۰۰ سال پیش نسل جوانما‌ن را که به انواع ارتباطات و شیوه‌های امروز دنیا دسترسی دارد، ‌هدایت کنیم.

 

 

‌نیاز دولت به همفکری و راهنمایی علما

 

رئیس جمهوری با بیان این که دولت نیاز به همفکری و راهنمایی علما در اداره امور دارد، گفت: همه ما مسئولیم وظایف خود را در قبال مسائل فرهنگی جامعه و کشور به درستی ایفا کنیم.

 

روحانی با تأکید بر این که امروز مقطع وحدت و انسجام بیشتر است، گفت: اگر از هم فاصله بگیریم و به مسائل جناحی و قومی‌به طور افراطی دامن بزنیم دچار مشکل خواهیم شد، اما اگر بتوانیم انسجام خود را بیش از پیش حفظ کنیم و گسترش دهیم، مانند گذشته موفق خواهیم بود.

 

وی همچنین در این مراسم یاد و خاطره حجت‌الاسلام والمسلمین مرحوم سیدمهدی طباطبایی، استاد اخلاق که سال‌های گذشته در این جلسه حضور داشتند و ایراد سخن می‌کردند را گرامی‌داشت و آن مرحوم را معلم اخلاق و مربی مورد اقبال جامعه دانست.در ابتدای این مراسم، آیت الله مسعودی خمینی عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان این که بسیار خوب است که دولت یازدهم و دوازدهم اعتدال را پیشه خود کرده است، گفت: امیدوارم دولت و شخص دکتر روحانی همواره برای خدا خادم ملت باشند، اما فراموش نکنید که خود خدمت هم نیاز به نظارت جدی دارد.

 

حجت الاسلام والمسلمین سید جواد ورعی استاد حوزه و دانشگاه یکی دیگر از مدعوین جلسه هم با اشاره به این که مهمتر‌ین دغدغه امام راحل به عنوان بنیانگذار جمهوری اسلامی‌‌کارآمدی این نظام بود، اظهار داشت: اگر بخشی از ارزش‌های این نظام مورد تأکید و بخشی دیگر مورد غفلت قرار گیرند، کارآمدی نظام جمهوری اسلامی‌ایران به شدت آسیب خواهد دید.

 

این مسأله به نوعی نادیده گرفتن حقوق مردم است که خود باعث نادیده گرفته شدن دستاوردهای نظام نزد مردم خواهد شد و در این زمینه همه ما به یک اندازه مسئول هستیم، چرا که مردم در هنگام قضاوت کارآمدی نظام، مسئولین یا نهادها را از هم تفکیک نمی‌کنند.

 

 

منبع:اطلاعات

انتهای پیام/م

آخرین ویرایش در دوشنبه, 07 خرداد 1397

نظر دادن

درباره ما

متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما 

تماس با ما

متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما

  • Address : No 40 Baria Sreet 133/2 NewYork City, NY,United States

  • Email : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

  • Phone1 : 0123-4567-8910
    Phone2 : 0123-4567-8910

مطالب ویژه 3