طرح ملی شیرین سازی و انتقال آب خلیج فارس به استان های مرکزی و کویری کشور با اعتباری بیش از ۱۸ هزار میلیارد ریال با مشارکت ۹ بانک در قالب یک کنسرسیوم قرار است به اجرا درآمده و در سال ۹۸ به بهره برداری برسد.

 

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مؤسسه فرهنگی پیام آزادگان اصفهان، در جلسه ای که با حضور جمعی از مدیران عامل بانک های عضو این کنسرسیوم و رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در محل بانک ملی ایران تشکیل شد، آخرین وضع این پروژه ملی مورد بررسی قرار گرفت.

 

محمدرضا حسین زاده مدیرعامل بانک ملی ایران در این جلسه گفت: هر چند برخی، خدمات نظام بانکی را نادیده می گیرند، اما شبکه بانکی همواره در شرایط سخت در کنار مردم بوده و در هر شرایطی به کمک کشور آمده است.

 

وی افزود: اکنون که کشور با بحران آب مواجه است، باید به فکر کودکان و نسل های آینده باشیم؛ از این رو شبکه بانکی با احساس مسئولیت در قبال بحران کمبود آب و خشکسالی، در طرح ملی شیرین سازی و انتقال آب خلیج فارس به صنایع جنوب شرق کشور فعالانه مشارکت می کند. حسین زاده تاکید کرد: با مشارکت بیشتر بانک های دولتی، کنسرسیومی به عاملیت بانک ملی ایران تشکیل شده است تا با ساخت ایستگاه های عظیم آب شیرین کن در استان هرمزگان و انتقال آب شیرین شده خلیج فارس به استان های کویری و مرکزی کشور، نگرانی ها درباره کمبود آب شیرین در این مناطق برطرف شود.

 

وی اظهارداشت: همکاری و مشارکت بانک های دولتی و نیمه خصوصی در این پروژه بسیار عالی است و با تلاش های صورت گرفته، این پروژه در مرحله انعقاد و امضاء قرارداد است و به زودی مراحل پرداخت آن شروع می شود. مدیرعامل بانک ملی ایران حجم مشارکت بانک ها در این پروژه را ۱۸ هزار میلیارد ریال بیان کرد و گفت: این پروژه مطابق زمانبندی باید در سال ۱۳۹۸ به بهره برداری برسد. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس هم در این جلسه گفت: این پروژه یک ‌نمونه موفق از حمایت نظام بانکی از بخش خصوصی در طرح های بزرگ ملی است. محمدرضا پورابراهیمی تاکید کرد: اکنون که کشور با بحران آب مواجه شده، تلاش شبکه بانکی کشور در رفع این معضل و مشارکت در این طرح عظیم و ملی ستودنی است.

 

وی افزود: اگر بخواهیم وضع اقتصاد کشور ایده آل شود و شاهد اتفاقات بزرگی ‌در صنایع باشیم، باید جایگاه نظام بانکی را تقویت کنیم.

 

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس بانک ملی ایران را به عنوان بزرگترین بانک دولتی، بازوی توانمند پروژه های بزرگ‌ ملی نامید و از همکاری و مشارکت بانک های دولتی و نیمه خصوصی برای مشارکت در این پروژه، قدردانی کرد. طبق این گزارش، برای اجرای این طرح کنسرسیومی با مشارکت تعداد زیادی از بانک های دولتی و عاملیت بانک ملی ایران تشکیل شده است تا در طرح بزرگ ملی ساخت ایستگاه های عظیم آب شیرین کن در استان هرمزگان و انتقال آب شیرین شده خلیج فارس به استان های کویری و مرکزی کشور مشارکت کنند.

 

بانک ملی ایران، سپه، کشاورزی، ملت، صنعت و معدن، صادرات، رفاه، تجارت و توسعه تعاون در اجرای این طرح مشارکت دارند. این پروژه با هدف انتقال، تامین و شیرین سازی سالانه ۱۳۰ میلیون مترمکعب در خط لوله ای به طول ۹۰۰ کیلومتر از استان های هرمزگان، کرمان و یزد عبور می کند تا علاوه بر تامین آب مورد نیاز شرکت های مس سرچشمه، گل گهر سیرجان و چادرملو، آب شرب این مناطق را هم تامین کند. شرکت مهندسی توسعه آب آسیا در بخش شیرین سازی و شرکت تامین و انتقال آب خلیج فارس در بخش انتقال، اجرای پروژه را برعهده دارند. حجم وسیع معادن مس، سنگ آهن و صنایع فولادسازی، طرح های عظیم توسعه‌ای صنایع معدنی در کنار نبود منابع آب اعم از زیرزمینی و سطحی در حوضه‌های منطقه طرح (استان‌های کرمان، یزد و هرمزگان) و حوضه‌های مجاور و همچنین خشکسالی‌هایی با دوره‌های درازمدت را می‌توان به عنوان مهم‌ترین اهداف طرح ملی انتقال آب خلیج فارس به صنایع جنوب شرق کشور نام برد.

 

با توجه به این‌که مطالعات نشان می‌دهد انتقال گندله و کنسانتره از معادن به بندرعباس گران‌تر از انتقال آب نمکزدایی شده از خلیج فارس به صنایع و معادن است، بنابراین نمکزدایی و انتقال آب خلیج فارس تنها راه حل نیاز آبی صنایع فوق است که در این راستا طرح شیرین سازی و انتقال آب در قالب طرح انتقال آب خلیج فارس به صنایع جنوب شرق کشور مطرح شده است.

 

در طرح انتقال آب خلیج فارس به صنایع جنوب شرق کشور که از سال ۱۳۹۲ کلید خورده، شرکت معدنی و صنعتی گل گهر، شرکت مس سرچشمه ، شرکت سنگ آهن گهر زمین و شرکت معدنی و صنعتی چادرملو سهامدارهستند. در فاز اول این پروژه که در سه قطعه اجرا می‌شود، ۱۳۰ میلیون متر مکعب آب در سال به استان‌های کرمان و یزد انتقال می‌یابد، به گونه‌ای که ظرفیت اجرایی در فازهای ۲ و ۳ این طرح، شیرین سازی و انتقال ۴۷۰ میلیون مترمکعب در سال است.

 

لازم به ذکر است که این پروژه در دو بخش اجرا می‌گردد، به گونه‌ای که در بخش اول آبگیری از خلیج فارس و شیرین سازی توسط شرکت مهندسی توسعه آب آسیا که صد درصد سهام آن متعلق به شرکت تامین و انتقال آب خلیج فارس است و در بخش دوم ایستگاه های پمپاژ و خطوط انتقال از سایت شیرین سازی بندرعباس تا سیرجان، مس سرچشمه و اردکان یزد و چادرملو حدودا به طول ۹۷۵ کیلومتر اجرا می شود.

 

در بخش اول این طرح که ایجاد تاسیسات آب شیرین کن بندرعباس است، شرکت مهندسی توسعه آب آسیا به عنوان پیمانکار طرح، با توجه به پیش بینی رخداد بحران آب در کشور با استفاده از نوآوری های علمی، وظیفه استحصال آب از خلیج فارس و شیرین سازی آن را در سه فاز برای تامین مصارف شرب و صنعت بر عهده دارد.

 

از اهداف اجرای این طرح می توان به تولید آب شیرین از آب دریا برای مصارف شرب و صنعتی به ظرفیت اسمی یک میلیون متر مکعب در روز (قابلیت ارتقا تا ۲ میلیون متر مکعب در روز) با استفاده از روش اسمز معکوس بر مبنای سه شیفت هشت ساعته و ۳۴۵ روز کاری در زمینی به مساحت ۱۵۵ هکتار در بندرعباس اشاره کرد.

 

این پروژه در کیلومتر ۳۶ جاده بندرعباس- خمیر، شهرک صنعتی خلیج فارس واقع در غرب بندرعباس واقع شده و احداث هر واحد از پروژه های آب شیرین کن از زمان ابلاغ به مدت ۳۶ ماه در نظر گرفته شده است که این مدت شامل شش ماه دوره پیشبرد، ۲۴ ماه احداث و ۶ ماه راه اندازی و بهره برداری آزمایشی است. در فاز اول این طرح، تامین و شیرین سازی آب خلیج فارس به میزان ۶۰۰ هزار متر مکعب در روز در قالب دو واحد ۲۰۰ هزار متر مکعبی توسط پیمانکار سرمایه گذار به صورت BOO و یک واحد ۲۰۰ هزار متر مکعبی توسط شرکت مهندسی آب آسیا در دستور کار است و در فاز دوم، افزایش ظرفیت به میزان ۲۰۰ هزار متر مکعب که قابلیت ارتقا تا ۷۰۰ هزار متر مکعب در روز را بنا به نیاز آبی مصرف کننده‌های مختلف دارد، شامل می‌شود.

 

همچنین در فاز سوم طرح افزایش ظرفیت به میزان ۲۰۰ هزار متر مکعب که قابلیت ارتقا تا ۷۰۰ هزار متر مکعب در روز را بنا به نیاز آبی مصرف کننده‌های مختلف دارا است و همچنین احداث فاز دوم نیروگاه و افزایش ظرفیت تا ۵۰۰ مگاوات با توجه به نیاز در دستور کار قرار دارد.

 

 

منبع:ایرنا

انتهای پیام/م

آخرین ویرایش در یکشنبه, 17 تیر 1397

نظر دادن

درباره ما

متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما 

تماس با ما

متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما

  • Address : No 40 Baria Sreet 133/2 NewYork City, NY,United States

  • Email : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

  • Phone1 : 0123-4567-8910
    Phone2 : 0123-4567-8910

مطالب ویژه 3