به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مؤسسه فرهنگی پیام آزادگان اصفهان، در پی درج خبری در صفحه محیط زیست روزنامه اصفهان زیبا چاپ 23/3/96 به شمــاره 2950 با عنوان «کک ســازی ذوب آهــن؛ عامل سرفه مردم» جوابیه ای از سوی روابط عمومی ذوب آهن اصفهان ارسال شد که در  ادامه می آید.

 

شــــرکت ذوب آهن اصفهان به عنوان اولیــــن تولید‌کننده فولاد در ایران در راستای خط مشی زیست محیطی خود و تعهد مدیریت عالی شرکت مبنی بر حفظ و صیانت از محیط زیست با صرف هزینه‌های بسیار هنگفت (بالغ بر 400میلیارد تومان) اقدام به تعریف و اجرای پروژه های زیست محیطی در قالب طرح‌های بازسازی، بهسازی و نوسازی در بخش‌های هوا، آب، پساب و پسماند نموده است.

 

در این راستا و به منظور کنترل آلاینده های زیست محیطی ناشی از فرآیندهای تبدیل زغال سنگ به کک متالوژی در باتری های کک سازی پروژه  نوسازی باتری‌های کک سازی شماره یک و دو کک‌سازی تعریف گردید.

 

باطری شماره یک با دمونتاژ تجهیزات و تخریب کامل این باتری در طی سال 90 و طی مراحل آجر چینی  و گرم کردم سلول ها Heat Up در اردیبهشت ماه سال 93 با هزینه معادل 176562 میلیون ریال به بهره برداری رسید و با استفاده از تکنولوژی روز دنیا احداث و به بهره برداری رسید و فاقد هرگونه آلودگی است.

 

باتری شماره دو نیز در طی سال 91 به طور کامل متوقف گردید و به طور کامل تجهیزات دمونتاژ گردیده است و این به معنی عدم تولید آلایندگی واحد مذکور می‌باشد. در حال حاضر با بهره برداری از این پروژه علاوه بر کنترل آلاینده های زیست محیطی مربوط به این واحد  و همچنین حصول استانداردهای زیست محیطی مربوطه، استحصال گازهای فرآیندی ناشی از فرآیند تبدیل زغال به کک علاوه بر تولید محصولات جانبی با ارزش همچون قطران بنزین-گزیلین-نولوتون-کود شیمیایی- اسیدسولفوریک، با استفاده از گازهای فرآیندی این واحدها به عنوان سوخت در بویلر نیروگاه های شرکت و کوره های نورد سالانه مقادیر قابل توجهی در مصرف گاز طبیعی در شرکت صرفه جویی می گردد.

 

لازم به ذکر است در حال حاضر باتری شماره سه کک سازی نیز در حال تولید می باشد. این باتری در ابتدای سال 92 راه اندازی و به بهره برداری رسید و در ساخت آن از فن آوری های روز دنیا استفاده گردیده است. این باتری مجهز به سیستم های تصفیه آلاینده‌های بخش هوا بوده و کلیه عوامل آلاینده زیست محیطی ناشی از دشارژ سلول ها توسط این سیستم ها تصفیه می گردند. بر اساس نتایج حاصل از اندازه گیری های انجام گرفته توسط آزمایشگاه معتمد سازمان محیط زیست خروجی باتری های مذکور در محدوده مجاز زیست محیطی قرار دارند.

 

شایان ذکر است که عملیات تبدیل زغال سنگ به کک متالوژی بر اساس تکنولوژی و ماهیت فرآیند در محیط کاملا بسته وایزوله انجام می گردد و هیچ گونه نشت و انتشار به محیط نداشته و گازهای حاصل از فرآیند پس از جمع آوری در واحد بازیابی مواد به محصولات جانبی با ارزش فوق الذکر تبدیل می گردد. به دلیل ماهیت تکنولوژی، عملیات تصفیه همزمان گازهای فرآیندی حاصل از تبدیل زغال سنگ در باتری های کک سازی جزو لاینفک عملیات بهره برداری از باتری های کک سازی می باشد و در صورت ایجاد اشکال در فرآیند تصفیه گاز، باعث توقف کامل فرآیند تولیدی در باتری‌ها می‌گردد.لذا ادعای این موضوع که فیلترهای مربوطه از مدار خارج گردیده اند کذب محض بوده ؛چرا که از لحاظ عملیاتی و بهره برداری غیر ممکن بوده و لازمه آن توقف کامل فرآیند باتری های کک می باشد.

 

منبع:اصفهان زیبا

انتهای پیام/ف

  • 0 نظر
  • خواندن 242 دفعه

نظر دادن

درباره ما

متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما 

تماس با ما

متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما

  • Address : No 40 Baria Sreet 133/2 NewYork City, NY,United States

  • Email : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

  • Phone1 : 0123-4567-8910
    Phone2 : 0123-4567-8910

مطالب ویژه 3