آری،‌جنس اسارت در آن زمان از جنس زینبی بودن بود و در آن شکی نیست. اما تحمل آنچه در عراق بر ما گذشت کجا؟ که البته تفاوت از زمین تا آسمان است.

 

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مؤسسه فرهنگی پیام آزادگان اصفهان، سال های اسارت در سرزمینی دور که حتی نجوا های وطنی نیز به فراموشی گراییده می شود، آنجنان سخت می انگارد که گویی زاده سختی و دشواری هستی و شاید ژس از آن نیز ملالی نباشد جز یادآوری خاطرات ناخوشی که هر چه می کنی از ذهن خود پاک کنی،از توقیف کاسته می شود و بیش از پیش به یاد می آوری اش.

 

اما سخن از خاطرات دوران اسارت اندکی مشکل تر می نماید. چه آن که برایت دل پذیر نیست و از سویی دوست نداری هر آنچه که بوده را به روی کاغذ بیاوری، شاید هم تلخی اش چنان تو را در خود هضم می کند که گویی همچنانا اسیری. با این وجود اسارت با اسارت فرقها دارد و این اسارت کجا و آن اسارت که گاهی واژه به واژه به بند کشیدن خاطرات اسارت هم لذتی دارد وصف ناشدنی که آبی روان است و اگر چه نمی توان دامان خود را تر کنیٰ اما پژواک جریان اب در یال های کوهستانی را به عمق جان می شنوی و دامن از کف می دهی.


با این وجود، سخن از تفاوت اسارت هاست؛ اسارت در بند هوای نفس یا اسارت در جریان های مخل اعصاب و روان،‌ اسارت در زندان خود خویش انسان یا سارت در بند دشمن و الی آخر که تفصیل اش خود یک کتاب است و از عهده نگارنده خارج.


بگذار فاضل مآبانه تر برایت بگویم که اسارت در بند دشمن بعثی،‌اصلا جنسش با بقیه اسارت ها متفاوت بود که شاید هم در امتداد چیزی دیگر بود. به قول یکی از بزرگان آنان که رفتند کاری حسینی کردند و آنان که ماندند باید کاری زینبی کنند وگرنه یزیدی اند؛ یعنی وسط نمی توان ماند. اگر زینبی نباشی، پس حتما در جرگه یزیدیان جای گرفته ای.


آری،‌جنس اسارت در آن زمان از جنس زینبی بودن بود و در آن شکی نیست. اما تحمل آنچه در عراق بر ما گذشت کجا؟ که البته تفاوت از زمین تا آسمان است.


شاید گذران دوران اسارت تماما برنامه ریزی برای مدیریت رنج باشد که همین هم هست. پس این مدیریت رنج در دوران آن چناناتلخ که با هیچ چیز جز آزادی به شیرینی نمی گرایید، چگونه حاصل شد. این مبنای قلم زدن این کتاب است. در اسارت که دیگر توپ وتانک و فشنگ و تیر بار نیست که ترس بالا آوردن سرت را داشته باشی یا نه اصلا هم نترسیولی باور کنی که توپی هست، تفنگی هست و سایرچیزهایی که دیدی و لمس کردی. اینجا دیگر جنگ سخت مطرح نیست. اینجا عرصهٰ عرصه جمگ نرم است. آری ،‌جنگ نرمی که شاید سالیان قریبی است که سر زبان ها افتاده، اما آن روزها جریان داشت و هر روز پیشرفته تر می شد. می خواهم این را بگویم که همین جنگ نرمی که در اسارت صاحب اصول و مبانی ای برای خود شد و هم تدریس می شد و هم فرا گرفته می شد و هم فرا گرفته می شد. برخی با آزمون و خطا و برخی هم به تجربه سخت تحمل کرده فراهم شده بود که هر یک برای خود داستانی داشت.


این اصول که من نام مبانی جنگ نرم را بدان می دهم تاکتیک های عملیات روانی اسرا در دوران اسارت به شمار می رفت که مدیریت رنج در اسارت را تنها هموار، بلکه شیرین می نمود. همین شیرینی هاست که تلخی سلب آزادی و دوری از خانواده را هموار می کند؛ که امروز هم دوست داری آنها را به یاد بیاوری و با خود زمزمه کنی. زمزمه من هم با شما این اصول است که بدان می پردازم.

 

کتاب اسرای فاتح

مولف:ابوالفضل کریمشاهی

 

انتهای پیام/م

آخرین ویرایش در دوشنبه, 12 تیر 1396

نظر دادن

درباره ما

متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما 

تماس با ما

متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما

  • Address : No 40 Baria Sreet 133/2 NewYork City, NY,United States

  • Email : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

  • Phone1 : 0123-4567-8910
    Phone2 : 0123-4567-8910

مطالب ویژه 3