سید عی‌اکبر ابوترابی از جمله  افرادی بود که رابطه بین خود و خدایش را اصلاح کرده بود.

 

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مؤسسه فرهنگی پیام آزادگان اصفهان، مولای متقیان، حضرت علی(ع) می‌فرماید: ((مَن اَصلَحَ ما بَینَهُ وَ بَینَ اللهِ اَصلَحَ الله ما بَینَ النَّاسِ؛ هر آن کس که میان خود و خدا را اصلاح نماید خدا ما بین او و مردم را اصلاح خواهد کرد))

 

به راستی راز محبوبیت بعضی اشخاص در جامعه چیست؟ و چرا بعضی‌ها آنقدر در جامعه محبوب می‌شوند که هر کس می خواهد به نحوی خود را به این افراد منتسب کند. امیر مؤمنان(ع) راز محبوبیت این افراد را اینگونه بیان می کند که آنها میان خود و خدا را اصلاح کرده‌اند و خدا نیز بین آنها و مردم را اصلاح کرده و محبت آنان در دل افراد جامعه قرار داده است.


سید عی‌اکبر ابوترابی از جمله افرادی بود که رابطه بین خود و خدایش را اصلاح کرده بود. به جز خدا چیز دیگری را در زندگی و عمر پر برکت خویش نمی‌دید؛ به هر چیز و هر کس از زاویه بندگی خدا نگاه می‌کرد و همه را برای خداا می خواست و برای خود هیچ. او چنان در بندگی خدا ذوب شده بود که جز برای رضای او گامی بر نمی‌داشت و نفسی نمی‌کشید، و در برابر این معامله، خدا نیز او را محبوب بندگان مؤمن خود قرار داده وعلاقه‌اش را در دل مؤمنان انداخته بود و هر کس یک بار او را می‌دید، شیدای او می‌شد.


و باز مولای متقیان علی(ع) در نهج‌البلاغه می فرماید:(( مَن نَصَبَ نَفسَه لنّاسِ اَماماً فَلیَبدأ بِتَعلیمِ نَفسِهِ قَبلَ تَعلیمِ نَفسه قَبلَ تَعلیمِ غَیرِهِ فَلیَکُن تادیبُهُ بِسیِرِتِهِ قَبلَ تِادیبِهِ بِلِسَانِهِ؛ کسی که خود را رهبر مردم قرار دهد باید پیش از آن، به تعلیم نفس خود بپردازد و خود را قبل از دیگران تعلیم دهد و پیش از آن که بخواهد مردم را با زبان ادب نماید باید با عمل و سیرت خود ادب نماید)).


به راستی ابوترابی خود را ساخنه بود و همواره با عمل خود مردم را هدایت و راهنمایی می‌کرد. او مصداق بارز کلام مولای متقیان بود؛ ابوترابی معلم و مربی بزرگی بود که همواره خود پیش از دیگران عمل می‌کردو دیگران با مشاهده او، به آن عمل تشویق می‌شدند .آنچه در این روایت آمده است، نه بیان اوصاف و حالات کلی شخصت اوست و نه حتی بیان همه آن چیزهایی است که نگجارنده به چشم خود دیده است؛ بلکه می‌توان گفت خلاصه‌ای از حال و هوای سید است که این بنده ناچیز با بیان الکن و قلم قاصر خود به رشته تحریر درآورده‌ام.


(( قَالُوا یا أیُّهَا العَزِیزُ مَسَّنَا وَ اَهلَنَا اضُّرُّ وَ اَهلَنَا الضُّرُّ وَ جِئنَا بَبَضاعةٍ مُزْجَئةٍ؛ هنگامی که برادران یوسف بر او وارد شدند، گفتند: ای عزیز مصر ما و خاندان ما را ناراحی فرا گرفته است و متاع کمی با خود آورده‌ایم ، پیمانه ما را به طور کامل پر کن و بر ما تصدیق بنما که خداوند متصدقان را جزای خیر می‌دهد)).


به راستی که این مطالب نسبت به سید آزادگان، همان بضعه مزجات است و چه می‌شود کرد؛ آب دریا را اگر نتوان کشید، هم به قدر تشنگی باید چشید. ما اعتراف می‌کنیم که نتوانسته‌ایم نسبت به سید آزادگان ادای دِین کنیم لکن، هر چه در توان داشته‌ایم به کار برده‌ایم و اعتراف می‌کنم که هیچ تناسب روحی‌ای نیز میان نگارنده و سید وجود ندارد؛ زیرا او به راستی منقطع الی‌الله بود و من ناچیز در هزاران دام شیطانی و نفسانی‌ اسیرم. او از همه علایق دنیوی وامانده و گرفتارم ؛ ولی آن چه سبب شد تا این مطالب را بنویسم، یکی به خاطر دِینی بود که آن بزرگوار به گردن همه اسرا و من حقیر دارد و دیگر این که این کار وظیفه دوستان و آزادگان دیگری بود که توان فراوانی داشتند تا سید را به جامعه معرفی کنند؛ ولی آن گونه که بایسته و شایسته بود صورت نگرفت و بنده احساس کردم که باید کاری انجام داد ولو این که اندک و ناقص باشد و این کار مملو از اشتباه و نواقص است؛ از این جهت راهنمایی و یادآوری عزیزان را به دیده منت می‌پذیرم و ان‌شاءالله دوستانی که اهل قلم و هنرند و آنهایی که با سید از نزدیک آشنا بودند، این عزیز بزرگوار را آن گونه که شایسته است به ملت ایران،‌ به ویژه نسل جوان معرفی کنند.

 

کتاب ابر فیاض

مولف : علی علیدوست قزوینی

 

انتهای پیام/م

نظر دادن

درباره ما

متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما 

تماس با ما

متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما

  • Address : No 40 Baria Sreet 133/2 NewYork City, NY,United States

  • Email : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

  • Phone1 : 0123-4567-8910
    Phone2 : 0123-4567-8910

مطالب ویژه 3