هنرمند و کارآفرین زن اصفهانی در زمینه ملیله کاغذی با بیان اینکه این هنر ناشناخته و مهجور مانده است، گفت: می‌توانیم تولید کننده ملیله کاغذی در ایران باشیم و با کمترین مواد و هزینه بهترین هنر را ارائه دهیم.

 

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مؤسسه فرهنگی پیام آزادگان اصفهان، هنر ملیله کاغذی مدت کوتاهی است که از میان هنرهای بسیار دیگر سر برآورده و طرفداران بسیاری پیدا کرده است، اما با وجود طرفداران بسیار تعداد بسیار کمی صاحب این هنر هستند و می‌توانند با تبحر آن را انجام دهند.

 

از طرفی هنر ملیله کاغذی هنوز در مراکزی مانند فنی و حرفه‌ای و دیگر آمورشگاه‌ها رواج پیدا نکرده و آموزش داده نمی‌شود و هنرمندان این رشته با مشکلات بسیاری در ارائه هنر خود مواجه هستند، مریم علامی هنرمند و کارآفرین اصفهانی از جمله کسانی است که این هنر را به خوبی می‌شناسد و با خلق تابلوهای زیبا و ارائه آن به هنردوستان روزگار می‌گذراند، او بدون گذراندن دوره‌های آموزشی و تنها با دیدن آثاری که در سایت‌های اینترنتی خارجی بود این هنر را تمرین کرده و به تبحر رسیده است، به طوری‌که امروز می‌تواند هنرجویان بسیاری را آموزش دهد و آثار منحصر به فردی خلق کند.

 

اما این کارآفرین و هنرمند اصفهانی با مشکلاتی نیز روبه‌روست که اگر برطرف نشود هنر او و سایر کسانی که به این رشته علاقه دارند شاید دچار فراموشی سپرده شود و یا به دست دلالانی بیفتد که با غبضه این هنر سبب از بین رفتن حس و حال واقعی آن شوند.

 

ملیله کاغذی هنر زیبایی که شاید هنرمندانش هنوز به تعداد انگشتان دست هم نرسیده باشند، هنری که اگر به آن پرداخته شود مانند سایر صنایع دستی اصفهان می‌تواند هنرمندان بسیاری را پرورش دهد، به همین بهانه با مریم علامی به گفت‌وگو نشستیم.

 

 

به عنوان نخستین سوال هنر ملیله کاغذی را معرفی کنید.

 

علامی: کوئیلینگ یا ملیله کاغذی یک فرم هنری است که شامل استفاده از نوارهای کاغذی و چسب است برای ایجاد و خلق آثار هنری و تزئینی، راهبان فرانسوی و ایتالیایی با استفاده از کوئیلینگ برای تزئین جلد کتاب و اقلام مذهبی از آن استفاده می‌کردند که اغلب آنها نوارهای کاغذی طلاکاری شده بودند، در قرن 18 میلادی در اروپا این هنر تبدیل به هنری محبوب و رایج بین خانم‌ها بوده و البته همچنان نیز هست، این شکلی از هنر مردم و زیبایی از هنر است که همیشه در حال گسترش است و با کمک این هنر می‌توانید خالق آثار زیبایی باشید.

 

 

از چه سالی به هنر ملیله کاغذی علاقمند شدید و چه آموزش‌هایی در این خصوص دیده‌اید.

 

علامی:از سال 92 با دیدن عکس‌های ملیله کاغذی درسایت‌های خارجی به اینکار علاقمند شدم و با وسایل کاملا ابتدایی کارم را آغاز کردم، نخستین کارم را نیز همان موقع با همان وسایل ابتدایی تهیه کردم که مورد تشویق بسیار خانواده قرار گرفتم، من برای فراگیری این هنر هیچ کلاسی نرفتم، در واقع کلاسی نیز برای این رشته نیست که علاقمندان بخواهند بروند و آموزش ببینند.

 

 

 شما به عنوان یک زن کارآفرین در زمینه ملیله کاغذی نظرتان در مورد مشکلات این هنر و ناشناخته ماندن آن چیست.

 

علامی:در حالی که هنر ملیله کاغذی مواد اولیه خاص و گرانی لازم ندارد اما مشکل اصلی نبود ابزار این کار است که معتقدم خیلی راحت می‌توان داخل کشور خودمان تولید کنیم، بارها با مدیر فرهنگسراها برای برگزاری دوره آموزشی ملیه کاغذی صحبت کردم اما نتیجه‌ای نگرفتم.

 

 

 برای شناخت بیشترهنرتان به مردم و علاقمندان تا کنون چه اقداماتی انجام داده‌اید؟

 

علامی:برای شناخته شدن هنرم نیاز به حمایت دولت، شهرداری، فنی حرفه‌ای و هر نهادی دارم که بتواند تا حدودی منابع مالی و مکانی برای ارائه آن در اختیارم بگذارد، برای شناخت کار باید مواد اولیه در دسترس باشد و مهمتر از آن هزینه‌هایی برای آغاز دوره‌های اموزشی نیاز است که به علت نبود شرایط مالی و حمایت نشدن نتوانستم اقدام خاصی انجام دهم و تنها در خانه و با وسایل اندکی که در اختیار دارم کار می کنم.

 

مردم این هنر را خیلی دوست دارند و به من سفارش می‌دهند تا برایشان تابلو درست کنم اما به سبب نبودن مکانی برای ارائه کارهایم تنها از طریق کانال تلگرام با مردم در ارتباط هستم که این راه ارتباطی نیز محدود به عده کمی است. حتی بسیاری برای آموزش نزد من آمده‌اند اما به همان علت نداشتن مکان مناسب نتوانستم هنرم را به دیگران منتقل کنم و این کار نیز مرا آزار می‌دهد چرا که هنر باید گسترش پیدا کند تا فراموش نشود.

 

 

 مواد اولیه ملیله کاغذی را از کجا و چگونه تهیه می‌کنید؟

 

علامی: ملیله کاغذی مواد اولیه خاصی نیاز ندارد، خودم با خلال دندان و سوزن و برش‌های کاغذ و مقوا آغاز کردم اما ابزار تخصصی آن در ایران تولید نمی‌شود و باید از سایت وارد کننده ایرانی ابزارش را تهیه کرد که این نیز به مشکلات ما می‌افزاید.

 

 

 انتظارتان از سازمان فنی و حرفه‌ای و مسئولانی که در این زمینه دست دارند چیست؟

 

علامی: این هنر واقعا زیباست و هزینه اولیه زیادی هم نیاز ندارد، اما من و کسانی که این هنر را انجام می‌دهیم به حمایت نیاز داریم، آموزش‌های حرفه‌ای می‌خواهیم و خودمان نیز می‌توانیم مبتدی‌ها را آموزش دهیم، اگر دست ما را بگیرند و از ما حمایت کنند هنر ملیله کاغذی رونق می‌گیرد و مانند بسیاری از صنایع دستی دیگر موفق خواهیم شد.

 

اگر بتوانیم دو بار در سال نمایشگاه ملیله کاغذی داشته و این هنر را به دیگران معرفی کنیم راه را زودتر خواهیم رفت و مردم بیشتری جذب این هنر می‌شوند، در حال حاضر هیچ جای ایران این هنر آموزش داده نمی‌شود و بسیاری از مردم حتی نامش را هم نشنیده‌اند.

 

 

 استقبال مردم از هنر ملیله کاغذی چگونه بوده است؟

 

علامی:تا امروز که این هنر را برای هر کس انجام داده‌ام بسیار استقبال کرده و به نخستین سفارش اکتفا نمی‌کند، هر کس می‌بیند مشتریان دیگری نیز معرفی می‌کند، اما در مجموع به علت اینکه فضای کافی برای کار کردن ندارم نمی‌توانم بسیاری از سفارش‌ها را قبول کنم.

 

 

 آیا خاطره‌ای از ارائه این هنر بین مردم دارید؟

 

علامی: یکی از سفارش‌هایی که انجام دادم برای یک خانم پزشک بود، وقتی کار تمام شد و آن را تحویل دادم به قدری ذوق زده شد که خودم هم باورم نمی‌شد آنقدر تحت تاثیر قرار گرفته باشد، رضایت خانم دکتر برایم بسیار با ارزش بود، پس از آن برای چند آرایشگاه و مکان‌های فرهنگی نیز تابلوهایی درست کردم که همگی بسیار راضی بودند.

 

 

 حرف آخر و انتظارتان از مسئولان چیست؟

 

علامی: من علاقه بسیار زیادی به این هنر دارم و سعی کردم از کمترین امکانات بهترین تابلو را درست کنم، اما نه مکان و نه پول کافی برای ارائه هنرم ندارم و هیچ حمایتی نیز از کسانی مانند من نمی‌شود، شاید مسئولان نیز حق دارند چون هنوز این هنر به اندازه‌ای که باید شناخته نشده و کسی هنوز از زیبایی و شگفتی‌های آن خبر ندارد، اما از مردم و مسئولان انتظار حمایت دارم که تا قبل از اینکه ذوق هنری‌ام را از دست بدهم با ارائه و آموزش آن به مردم سبب رونق آن در کشور شویم.

 

 

منبع:تسنیم

انتهای پیام/ف

  • 0 نظر
  • خواندن 679 دفعه

نظر دادن

درباره ما

متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما 

تماس با ما

متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما

  • Address : No 40 Baria Sreet 133/2 NewYork City, NY,United States

  • Email : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

  • Phone1 : 0123-4567-8910
    Phone2 : 0123-4567-8910

مطالب ویژه 2

مطالب ویژه 3