به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مؤسسه فرهنگی پیام آزادگان اصفهان، در راس کلیه مناسبت ها ، تاسوعا و عاشورای حسینی بود .

 

در عراق سینه زنی و زنجیر زنی و نوحه خوانی برای شهدای کربلا به طور کلی ممنوع بود و شیعیان عراق از عزاداری برای شهیدان حماسه خون سال ها محروم بودند .

 

سال اول بود و ما بی خبر از همه جا شب شروع به عزاداری کردیم یکی نوحه ای خواند و بقیه سینه زدند صداها کم کم اوج گرفت ناگهان ده ها سرباز عراقی کابل به دست به داخل اردوگاه ریختند و در آسایشگاه ما را باز کردند دست و سر و پا بود که در زیر کابل کبود می شد .

 

ممنوع ... لطم ممنوع!! سینه زدن ممنوع است .

 

گفتیم برای امام حسین ممنوع !؟ و زوزه شلاق پاسخ را کامل می کرد .

 

دست یکی از بچه ها در رفت دیگری پشتش به خون افتاد عراقی ها رفتند و عزاداری ما با آه و ناله مصدومین پایان پذیرفت .

تازه فهمیدیم چرا این حزب را کافر می گویند . سال بعد ، وضع متفاوت بود پشت پنجره ها نگهبان گذاشتیم و صدای نوحه هم زیاد بلند نبود هر وقت عراقی ها نزدیک می شدند عزاداری قطع می شد و بچه ها سر جای خود می نشستند عراقی ها می فهمیدند که ما عزاداری می کنیم حتی سینه سرخ بچه ها را نگاه می کردند ؛ ولی مدرکی نداشتند .

 

دو سه سال بعد چاره دیگری اندیشیدند ؛ درست در ایام عاشورا و تاسوعا اعلام می کردند که باید واکسن بزنید .

 

چه بیماری ؟ نمی گفتند ! آنفولانزا ، شبه وبا و غیره !

 

میزان تزریق واکس ها طوری بود که همه را برای 48 ساعت از پای می انداخت .

 

همه تب می کردند و کسی حال بلند شدن و عزاداری نداشت ؛ البته عزاداری برپا می شد؛ اما به علت کسالت ، جمع بسیار فشرده و محدود بود .

 

حیله موثری بود ؛ ولی روز عاشورا را در تب سپری کردن هم حال و هوایی داشت .

 

دشمن که از این خبری نداشت ! سال های آخر مجالس عزاداری بسیار با شکوه برپا می شد مداحان که در اسارت رشد خوبی هم داشتند دل های غصه دار اسرا را به رنج های ائمه (ع) پیوند می زدند و اشعار و نوحه های لطیف و نغزی در این باب سروده می شد . ( جا داشت که آن اشعار و نوحه ها جمع آوری می شد و متاسفانه تا کنون در این جهت تلاشی صورت نگرفته است . )

 

اربعین حسینی 28 صفر و ایام شهادت دیگر ائمه (ع) نیز با برپایی مجالس عزا و نوحه سرایی گرامی داشته می شد .

 

 

انتهای پیام/م

نظر دادن

درباره ما

متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما 

تماس با ما

متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما

  • Address : No 40 Baria Sreet 133/2 NewYork City, NY,United States

  • Email : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

  • Phone1 : 0123-4567-8910
    Phone2 : 0123-4567-8910

مطالب ویژه 2

مطالب ویژه 3