وزیر خارجه انگلیس در سفر به تهران و دیدار با برخی مقامات و مسئولان کشورمان، درباره موضوعات مختلف منطقه ای و بین‌المللی و همچنین برجام گفتگو کرد.

 

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مؤسسه فرهنگی پیام آزادگان اصفهان، بو‌ریس جانسون دیروز در نخستین برنامه خود در تهران، با محمد جواد ظریف وزیر خارجه کشورمان دیدار وگفتگو کرد.

 

در این دیدار دو طرف درباره موضوعات مختلف روابط دو جانبه، از جمله روابط اقتصادی، بانکی و تجاری و اهمیت گسترش آن، مسائل منطقه‌ای، موضوعات بین‌المللی به ویژه تعهدات همه طرف‌های برجام به اجرای آن رایزنی و تبادل نظر کردند.
وزیر خارجه انگلستان در این دیدار با بیان این‌که برجام از اهمیت و ارزش بالایی برای انگلستان برخوردار است، بر تعهد کشور متبوعش بر اجرای کامل آن تاکید کرد .


وی همچنین خواهان گسترش همکاری‌ها و روابط و همچنین تداوم رایزنی‌ها با جمهوری اسلامی ایران شد.


جانسون همچنین عصر دیروز با امیر دریابان علی شمخانی نماینده رهبر معظم انقلاب و دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و درباره تحولات بین‌المللی و روابط دو‌جانبه با وی گفتگو کرد.


دبیر شورای عالی امنیت ملی در این ملاقات گفت: اکنون و در شرایط پسابرجام مبادلات و همکاری‌های اقتصادی میان دو کشور رضایت بخش نیست که تسهیل روابط بانکی در این زمینه می‌تواند مقدمه‌ای برای گسترش همکاری‌ها در دیگر بخش‌ها باشد.


شمخانی با انتقاد از کشورهای اروپایی و آمریکا به دلیل اجرا نکردن به تعهدات خود نسبت به برجام تاکید کرد: رفتار آمریکا در قبال برجام فاجعه‌ای تمام‌ عیار است و ادامه این رویکرد ضمن بی‌اعتباری سیاسی این کشور، موجب زیر سئوال رفتن توافقات بین‌المللی می‌شود.


وی با بیان این‌که عدم تائید توافق هسته‌ای توسط ترامپ به معنای پایبند نبودن آمریکا به توافقات بین‌المللی است، افزود: جمهوری اسلامی ایران با توجه به انفعال طرف‌های دیگر در برابر رفتارهای ناشایست واشنگتن بر اساس منافع ملی و مسئولیت‌های خود، تصمیمات لازم را در مقابله با اقداماتی از این دست و در صورت لزوم بازگشت به شرایط پیش از توافق اتخاذ کرده است.


عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با انتقاد از مواضع بی‌پایه برخی کشورها علیه سیاست‌های منطقه‌ای ایران اظهار داشت: ما در مقابله با تروریسم جدی هستیم و اگر سیاست‌ها و اقدامات عملی جمهوری اسلامی به بهای تقدیم صدها شهید نبود، امروز داعش حکومت عراق و سوریه را در دست داشت و به همسایگی اروپا رسیده بود.


شمخانی با اشاره به تصمیم ترامپ در به رسمیت شناختن قدس شریف به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی، این اقدام را خدمت ناخواسته به جهان اسلام دانست و گفت: فلسطین کشوری یکپارچه با پایتخت واحدی است و تصمیم جدید آمریکا به طور قطع موجب بازگشتن موضوع فلسطین به عنوان مساله اصلی جهان اسلام و انسجام بیش‌تر مسلمانان برای مقابله با رژیم کودک‌کش صهیونیستی و احقاق حقوق مردم مظلوم فلسطین خواهد شد.


وی با تاکید بر حق انتخاب دولت و نام حکومت از سوی مردم اصلی سرزمین فلسطین افزود: بدون شک مردم فلسطین نام اسرائیل را برای کشور خود انتخاب نخواهند کرد و این ترجمان حذف اسرائیل از نقشه جهان است.


شمخانی همچنین با انتقاد از رویه دولت انگلیس در فروش سلاح و تجهیزات امنیتی به کشورهای ناقض حقوق بشر مانند عربستان سعودی و بحرین ،تاکید کرد: در حالی که تمامی نهادهای بین‌المللی، محاصره و بمباران مردم مظلوم و بی‌دفاع یمن را محکوم کرده‌اند، قطعا شرکای این جنایت هم در دادگاه افکار عمومی بین‌المللی محکوم و ناقض حقوق بشر معرفی خواهند شد.


نماینده رهبر معظم انقلاب گفت: کشورهای غربی نه فقط اجازه نمی‌دهند که نهادهای بین‌المللی به وظیفه خود در شناسایی جنایات عربستان در یمن و پیگرد مسئولیت آن اقدام کنند، بلکه حاضر نیستند روند فروش و انتقال سلاح به عربستان را متوقف کنند.


همچنین در این دیدار وزیر خارجه انگلیس با اشاره به ضرورت تلاش بیشتر برای حل و رفع مشکلات و موانعی که در مسیر اجرای کامل تعهدات برجام به ویژه در بخش مبادلات مالی و روابط بانکی وجود دارد اظهار داشت: برجام توافق‌نامه‌ای چند جانبه و بین‌المللی است که اجرای کامل آن به نفع صلح و ثبات جهانی است.جانسون با تاکید بر مخالفت لندن با تصمیم ایالات متحده آمریکا در به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسراییل و انتقال سفارت خود به این شهر افزود: اقدامات یک‌جانبه دستیابی به صلح را دشوار می‌کند.


وی گفت: انگلیس تصمیمی برای انتقال سفارت خود به قدس ندارد و ما سفارت خود را در تل‌آویو نگه می‌داریم.

 


دیدار با رئیس مجلس


وزیر خارجه انگلستان همچنین عصر دیروز با رئیس مجلس دیدار و گفتگو کرد.


دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس در این دیدار از ابراز همدردی دولت و ملت انگلیس در حادثه زلزله اخیر تشکر کرد و گفت: ما خواهان گسترش روابط اقتصادی با اتحادیه اروپا هستیم، روابط ایران و انگلیس اگرچه تاریخ طولانی دارد اما همیشه با فراز و فرود روبه رو بوده است.


وی افزود : ما مخالف لشکرکشی به سایر کشورها هستیم؛ از سال ۲۰۰۰ که ارتش های آمریکا و انگلیس ابتدا به افغانستان و سپس عراق حمله کردند منطقه شاهد آشفتگی شد و هر روز این آشفتگی بیشتر می شود. این حملات عامل مهمی در گسترش تروریسم بود. باید به جای ایران هراسی به آنچه در واقعیت کشورهای منطقه می گذرد، توجه کرد.


وی تاکید کرد : مردم بحرین جز دموکراسی چیز دیگری نمی خواهند، آن ها خواهان حق رأی منصفانه هستند. چرا شما از سرکوب آنان حمایت می کنید، شما خود را مدافع حقوق بشر معرفی می کنید اما در اینجا از کسانی که حقوق مردم بحرین را ضایع می کنند حمایت می کنید.


رئیس مجلس گفت : در یمن هم همین گونه است. چرا اجازه داده نمی شود که مردم یمن خودشان برای خود تصمیم بگیرند. شما برای کسانی که مردم یمن را بمباران می کنند سلاح و امکانات می دهید.


وی افزود: ما در مبارزه با تروریسم جدی هستیم، در عراق و سوریه به دعوت رسمی دولت های آن کشورها وارد مبارزه با تروریسم شدیم. ما راه حل مشکلات منطقه را سیاسی و از طریق گفتگو و مذاکره می دانیم. برجام که از نظر شما یک اقدام درست و موفق بود، چه کشورهایی در منطقه با آن مخالفت می کنند؟ و حداکثر تلاش خود را به کار بردند که به نتیجه نرسد؟


لاریجانی تاکید کرد : شما بعد از تصویب برجام اقدام جدی برای همکاری اقتصادی انجام ندادید در حالی که برخی از کشورهای اروپایی تلاش بسیار بیشتری کردند، حتی شما مشکل بانکی سفارت ایران در لندن را هم حل نکرده اید.


وی افزود : تصمیم رئیس جمهوری آمریکا برای انتقال سفارت آن کشور به بیت المقدس یکی دیگر از اشتباهات بسیار بزرگ دولت آمریکا است که میزان اشتباه بودن آن در آینده مشخص می شود.


همچنین بوریس جانسون در این دیدار گفت: این نخستین باری است که به ایران سفر می کنم و تسلیت مردم انگلیس را به خاطر زلزله اخیر به ملت ایران ابراز می دارم.


وی افزود: ما از برجام به عنوان یک توافقنامه بین المللی حمایت می کنیم زیرا این یک توافقنامه خیلی مهم است و ما علاقه مندیم نه فقط در بخش هسته ای، بلکه در بخش اقتصادی هم مردم ایران از آن بهره ببرند.


وزیر خارجه انگلیس اظهار داشت: اکنون توافق میان ایران و انگلیس در حد کافی نیست و ما در مقایسه با آلمان و فرانسه مبادلات تجاری کمتری داریم.


وی تاکید کرد: ماموریت من در این سفر، افزایش سطح همکاری ها در حوزه های مختلف سیاسی، اقتصادی و پارلمانی و برداشتن موانع موجود میان گسترش این روابط است و خواستار آن هستیم که هیات های بیشتری میان دو کشور در تبادل باشد و توریست های بیشتری از ایران به انگلیس بیایند.


جانسون در ادامه با تشکر از گروه دوستی ایران و انگلیس که تلاش های خوبی برای ارتقای سطح روابط داشتند،گفت: این درست است که ما درباره انحلال رژیم ها در منطقه اشتباهاتی داشتیم ولی نیتمان ایجاد ثبات در منطقه بود و اکنون هم بر این اعتقادیم که باید آرامش و امنیت به منطقه بازگردانده شود.


وزیر خارجه انگلیس با اشاره به روابط فعلی ایران و عربستان تاکید کرد: تنش میان ایران و عربستان به نفع هیچ کشوری نیست و فقط سبب ایجاد جو ناپایداری می شود و باید مسایل میان دو کشور حل شود و ما قصد داریم تا تلاش ایران در جهت استقرار ثبات را به گوش سایر کشورها برسانیم.


جانسون با ابراز تاسف از حضور گروهک های تروریستی در منطقه، افزود: متاسفانه پارلمان ایران و مجلس عوام انگلیس هر دو تحت حملات تروریست ها قرار گرفتند. ما علاقه مند به همکاری با ایران در حوزه مبارزه با تروریسم هستیم و به طور حتم از تجارب شما در این زمینه می توانیم بهره مند شویم.

 

 

 

منبع:اطلاعات

انتهای پیام/م

آخرین ویرایش در یکشنبه, 19 آذر 1396

نظر دادن

درباره ما

متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما 

تماس با ما

متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما

  • Address : No 40 Baria Sreet 133/2 NewYork City, NY,United States

  • Email : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

  • Phone1 : 0123-4567-8910
    Phone2 : 0123-4567-8910

مطالب ویژه 3