به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مؤسسه فرهنگی پیام آزادگان اصفهان، رئیس ایکوم ایران با تاکید بر اینکه از یک سو، همه‌ موزه‌ها نیاز به ماکت و مولاژ آثار تاریخی و مناسب‌سازی برای معلولان دارند و از سوی دیگر باید با بناهای تاریخی متناسب با مختصاتشان رفتار شود خواستار آن شد که نقطه تعادل در بناهایی مانند عالی قاپو و منارجنبان ایجاد شود.

 

احمد محیط طباطبایی در گفت‌وگو با ایسنا عنوان کرد: «در بازدید از بنای معروف کاخ جمهوری در ونیز دیدم برای معلولانی که نمی‌توانند از پله‌ها بالا بروند، هیچ بالابری درنظر گرفته نشده، سوال کردم که چرا وجود ندارد؟ گفتند به دلیل لطمه وارد شدن به بنا این کار انجام نمی‌شود، چون بنا یک اثر تاریخی است، در اولویت است، بنابراین کسانی که در این شرایط بودند در سالن همکف و به صورت مجازی فیلمی از همه  بخش‌های کاخ جمهوری می‌دیدند.»

 

وی بیان کرد: در ایران نیز در بناهایی مانند کاخ چهلستون و عالی‌قاپو امکان استفاده از بالابر وجود ندارد، اما می‌توان با استفاده از تکنولوژی مانند «هولوگرام» برای گردشگرانی که امکان بالا رفتن از بنا را ندارند، یک بازدید مجازی تعبیه کنیم

 

.او افزود: «رویکرد در بنای تاریخی، ارزش‌های تاریخی بناست. تا جایی می‌توانیم از بناهای تاریخی حتی به منزله موزه استفاده کنیم که آسیب نبینند. باید به این نکته توجه کرد که یک ساختمان تاریخی از نظر وجوه و ستون چقدر می‌تواند موزه باشد، از سوی دیگر چند نفر در طول روز می‌توانند از این بنا دیدن کنند که به آن آسیبی وارد نشود.»

 

رئیس ایکوم ایران ادامه داد: «به موزه‌ها نیز اعلام کردیم که باید به این نکته توجه کنند. وقتی تصمیم گرفته می شود در روز صد نفر می‌توانند از عالی‌قاپو دیدن کنند، نفر  ۱۰۱ باید بداند که بازدید او فردا امکان‌پذیر است و ناراحت نشود. از امروز تا نوروز ۹۸ و روزجهانی موزه فرصت داریم تا بارگذاری در موزه‌ها را کاهش دهیم.

 

باید برای یکسری از بناها ظرفیتِ بازدید گذاشت، به عنوان مثال یک بنا را از بازدیدهای دانش‌آموزی حذف کرد، این کار را قبلا انجام داده‌ایم، در سال ۸۳ صاحبقرانیه ظرفیت خاصی داشت و عالی‌قاپو را از گروه برخی بازدیدها حذف کرده بودیم، چون بنا ظرفیت نداشت.»

 

محیط طباطبایی با تاکید بر اینکه باید در موزه‌ها نقطه تعادل برقرار شود، تعادلی که در آن هم بنا معرفی شود و به آن آسیبی وارد نشود، ادامه می‌دهد: «در شهری مانند "ونیز" با وجود این همه گردشگر اجازه ورود هر کسی داده نمی‌شود. این اتفاق باید در بنایی مانند "منارجنبان" مورد توجه قرار گیرد. منارجنبان نباید در روز بیشتر از دو بار تکان داده شود. احترام به این بنا مهم است، افراد باید به آن احترام بگذارند.»

 

 

منبع:اصفهان زیبا

انتهای پیام/ف

  • 0 نظر
  • خواندن 1197 دفعه

نظر دادن

درباره ما

متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما 

تماس با ما

متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما

  • Address : No 40 Baria Sreet 133/2 NewYork City, NY,United States

  • Email : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

  • Phone1 : 0123-4567-8910
    Phone2 : 0123-4567-8910

مطالب ویژه 3