دکتر جهانگیری در سیزدهمین کنگره جغرافیایی ایران با گرامیداشت یاد شهید چمران

 

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مؤسسه فرهنگی پیام آزادگان اصفهان، معاون اول رئیس جمهوری با بیان این که یک دولت مردم سالار از ناحیه منتقدین و معترضین دچار آسیب نمی‌شود، گفت: اساسا معترضین و منتقدین نباید موضوع و سوژه امنیتی کشور باشند، چرا که کشوری که متکی به آرای مردم است از هر انتقاد و اعتراض قانونمند استقبال می کند و فرصت اظهار نظر را در انتخابات در اختیار منتقدین قرار می دهد و در نهایت انتخاب با مردم خواهد بود.

 

دکتر اسحاق جهانگیری صبح پنجشنبه در سیزدهمین کنگره جغرافیایی ایران با گرامیداشت یاد شهید چمران، اظهار داشت: آنچه می‌تواند کشور را تهدید کند افراد، گروه‌ها و مجموعه‌هایی ‌هستند که اعتماد و امید مردم و سرمایه اجتماعی را به عنوان مهمترین سرمایه کشور نشانه رفته اند و می خواهند فرسایش اجتماعی ایجاد کنند.

 

وی خاطرنشان کرد: ملتی که امیدش را از دست بدهد و نسبت به آینده خود مأیوس باشد به هیچ کاری دست نخواهد زد بنابراین وظیفه تک‌تک نخبگان، صاحبنظران و علمای کشور است که از سرمایه اجتماعی حفاظت کنند و امید و اعتماد مردم به آینده را بالا ببرند.

 

معاون اول رئیس جمهوری با بیان این که توسعه پایدار یک ضرورت برای کشوراست اما آن طور که باید به ابعاد توسعه پرداخته نشده است، به مسائل و مشکلات متعدد کلانشهرهای کشور از جمله اصفهان و تهران اشاره و خاطر نشان کرد: امروز مسایل مربوط به بحران آب در اصفهان یا مسایلی نظیر ترافیک سنگین، سلامت مردم، مسائل زیست‌محیطی و حاشیه نشینی پایتخت و سایر کلانشهرها عوارض منفی به دنبال داشته و این مسایل به خاطر آن است که وقتی این شهرها توسعه می‌یافت به ابعاد توسعه و برنامه‌ریزی برای آن خوب فکر نشده است.

 

‌جهانگیری همچنین مساله مهاجرت روستاییان به سمت شهرها را یادآور شد و تصریح کرد: این موضوع نشان می دهد که به همه نیازها و ابعاد زندگی مردم در روستاها پرداخته نشده و این در حالی است که یکی از آرمان‌های انقلاب اسلامی که امام‌خمینی‌(ره) و مقام معظم رهبری همواره بر آن تاکید داشته اند توجه به مناطق محروم است. اما پس از گذشت ۴۰‌سال از انقلاب اسلامی با وجود آن که در تمامی برنامه‌ها و سیاستگذاری‌های همه دولت‌ها و مجلس‌ها جهتگیری به سمت مناطق محروم بوده است، اما مناطق محروم کشور هنوز به اندازه لازم ارتقاء پیدا نکرده‌اند و از مسیر توسعه عقب هستند.

 

وی ادامه داد: استان‌ها و مناطقی از کشور که از مسیر توسعه عقب بوده‌اند ‌همچنان و پس از گذشت سال‌ها محروم هستند و رسیدگی به این مناطق همچنان در دستور کار دولت‌هاست تا محدودیت و محرومیت این مناطق را برطرف کنند.

 

معاون اول رئیس جمهوری اضافه کرد: یک ضعف جدی که در این زمینه بوده است و هنوز هم وجود دارد آن است که بخش وسیعی از علوم که در توسعه موثر بوده اند یا خودشان نتوانسته اند تاثیر لازم را داشته باشند یا مسئولین کشور به عنوان تصمیم گیر و سیاستگذار،‌ نتوانسته اند به خوبی از این علوم در جهت توسعه کشور استفاده کنند‌‌.

 

جهانگیری در ادامه با بیان این که زمانی عنوان می شد که محیط زیست موضوعی لوکس به حساب می آید، اما امروز همه به اهمیت رعایت این مساله در توسعه کشور پی برده اند، ‌خاطر نشان کرد: از برنامه اول توسعه موضوع آمایش سرزمین مطرح بوده است و اکنون که در برنامه ششم توسعه هستیم، باز هم گفته می شود که اسناد آمایش سرزمین یا تدوین نشده یا اگر هم شده است آن طور که باید در سیاستگذاری و تصمیم گیری‌ها جای خود را پیدا نکرده است.

 

وی گفت: بحران‌های ناشی از عوامل طبیعی نظیر چالش آب و مسائل زیست محیطی که پیشرفت و توسعه کشور را تهدید می کند، در استان‌هایی نظیر خوزستان و در شرق کشور در قالب ریزگرد و طوفان شن مانع از روند توسعه شده است و مسائل دیگری نظیر بیکاری که حل آن نیازمند سرمایه گذاری است هم به نوعی تبدیل به مساله جدی در کشور شده است.

 

معاون اول رئیس جمهوری با تاکید بر این که توسعه همه جانبه و پایدار یک ضرورت جدی در کشور است،گفت: این توسعه زمانی محقق می‌شود که در تصمیم گیری‌ها آینده نگر باشیم و تاثیرات و تبعات هر تصمیم و سیاستگذاری را مدنظر قرار دهیم.

 

‌جهانگیری با بیان این که رشته‌های مختلف دانشگاهی هر کدام دارای نقش و سهمی در توسعه همه جانبه کشور هستند، اظهار داشت: صاحبنظران رشته جغرافیا هم باید سهم مهمی در توسعه کشور ایفا کنند و باید خود این باور را داشته باشند که علم جغرافیا فقط یک علم تئوریک نیست که جایی در توسعه نداشته باشد بلکه علم جغرافیا امروز در دنیا از اهمیت فراوانی برخوردار است و شاخه ای از آن در حوزه سیاسی و ژئوپولیتیک به موضوعی پراهمیت تبدیل شده است .

 

وی افزود: از دانشگاه‌ها و مسئولین برنامه ریزی کشور می خواهم در تعامل و ارتباط نزدیک و صمیمانه با صاحبنظران علم جغرافیا و سایر نهادهای مدنی فعال در این حوزه باشند تا بتوانیم با کمک هم مسائل و مشکلات کشور را حل و فصل کنیم. وی با تاکید بر این که ایران از فرصت‌های فراوان و بی نظیری برای توسعه برخوردار است، خاطر نشان کرد: وقتی که در صدد برنامه ریزی برای توسعه مناطق محروم کشور بر می آییم مشاهده می کنیم که این مناطق فرصت‌های فراوانی برای پیشرفت دارند و زمینه‌های توسعه را دارا هستند. در چند سال اخیر که دولت با تاکید مقام معظم رهبری برای توسعه سواحل مکران وارد عمل شده است شاهد نعمت‌های فراوان خدادادی مانند آب‌های آزاد و مناطق وسیع در سواحل مکران هستیم که متاسفانه تاکنون کمترین کار توسعه‌ای در این مناطق انجام نشده است.

 

معاون اول رئیس جمهوری افزود: خوشبختانه امروز خط انتقال گاز و انرژی به سواحل مکران رسیده است و کشورهای مختلف علاقه مند هستند که از این فرصت‌های فراوان ایران استفاده و در این مناطق سرمایه گذاری کنند و در این زمینه رقابتی میان این کشورها شکل گرفته است.

 

جهانگیری با بیان این که در کنار محدودیت‌ها و چالش‌ها، فرصت‌های بی‌نظیری در کشور وجود دارد که می‌توانیم با اتکا به این فرصت‌ها به سمت پیشرفت و توسعه حرکت کنیم، افزود: دشمنان هم با همین نگاه و با اطلاع از فرصت‌هایی که در ایران وجود دارد تلاش می کنند که ایران را از تمرکز بر این فرصت‌ها و دستیابی به توسعه برحذر دارند و چوب لای چرخ توسعه کشور قرار دهند.

 

وی اضافه کرد: خوشبختانه چرخ توسعه ایران در سال‌های اخیر پس از یک دوره وقفه به حرکت افتاده است و آمریکایی‌ها با نهایت وقاحت سعی دارند از طریق بازگرداندن تحریم‌ها و اعمال فشارهای جدید در این مسیر مانع‌تراشی کنند و چوب لای چرخ پیشرفت ایران قرار دهند و هدف نهایی آنها از این اقدامات این است که اجازه ندهند ایران قدرتمند با توان بالا در منطقه شکل بگیرد.

 

معاون اول رئیس جمهوری در ادامه سخنان خود با بیان این که شرایط جدیدی پیش روی کشور قرار گرفته است و با فشارهای جدی روبرو هستیم، تصریح کرد: باید متناسب با شرایط موجود به توسعه ایران بپردازیم و آنچه می تواند توسعه ایران را پیش ببرد برخورداری کشور از نیروی انسانی متخصص و تجربه شش برنامه توسعه‌ای در کشور است.

 

جهانگیری اضافه کرد: پیش نیاز توسعه که همه دستگاه‌های حاکمیتی، سیاستگذار و برنامه ریز کشور چه نهادهای رسمی و چه نهادهای مدنی و هم عموم مردم باید به آن توجه داشته باشند، «همبستگی اجتماعی» در همه سطوح و پرهیز از گسست در حوزه‌های مختلف است. تقویت سرمایه اجتماعی، امید و اعتماد به آینده امری ضروری است و با اتکاء به سرمایه اجتماعی از همه بحران‌ها عبور خواهیم کرد.

 

در این مراسم، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح هم ضمن تبیین و تشریح توطئه‌های آمریکا در اجرای طرح خاور میانه جدید و برنامه‌ریزی برای تجزیه کشورهای منطقه، گفت: با انسجام داخلی و همراهی میان قوای سه گانه کشور اجازه نخواهیم داد دشمنان کار خود را پیش ببرند و طرح جنایتکارانه آنها نتیجه ای جز آبدیده تر شدن ملت ایران و تعمیق نفرت مردم کشور از آمریکا نخواهد داشت.وی با بیان این که موضوع امنیت و توسعه موضوعی مرتبط با یکدیگر است،‌تصریح کرد: در جهان امروز نمی‌توان به صورت جزیره ای در گوشه ای ‌از دنیا امنیت و توسعه ایجاد کرد زیرا این مقوله در سطح جهانی به هم پیوسته هستند.

 

در این مراسم همچنین رئیس انجمن جغرافیایی ایران به تشریح نظرات و دیدگاه‌های خود در حوزه جغرافیا پرداخت و گفت: جغرافیا یک بسته فنی است که می تواند در حل چالش‌های کشور به دولت کمک کند و امیدوارم خروجی و نتیجه این کنگره منجر به تولیدات بومی و رفع مسائل کشور شود.

 

 

منبع:اطلاعات

انتهای پیام/م

نظر دادن

درباره ما

متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما 

تماس با ما

متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما

  • Address : No 40 Baria Sreet 133/2 NewYork City, NY,United States

  • Email : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

  • Phone1 : 0123-4567-8910
    Phone2 : 0123-4567-8910

مطالب ویژه 3