رئیس جمهوری با تاکید بر این که ایران برای تقویت روابط با کشورهای اتحادیه اروپا از جمله سوییس و اتریش اهمیت فراوانی قائل است، اظهارداشت: استفاده از ظرفیت‌های گسترده همکاری برای تقویت روابط با برن و وین از جمله اهداف سفر رسمی‌به این دو کشور است.

 

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مؤسسه فرهنگی پیام آزادگان اصفهان، حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی به دعوت رسمی‌روسای جمهوری سوییس و اتریش و برای انجام دیدار و گفتگو با رئیس و مقامات ارشد این دو کشور، در نخستین مرحله عازم زوریخ در سوییس شد.

 

رئیس جمهوری در فرودگاه مهرآباد از سوی معاون اول رئیس جمهوری و مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل، بدرقه شد.

 

روحانی در جمع خبرنگاران گفت:سفر به دو کشور دوست اروپایی اتریش و سوییس به دعوت روسای جمهوری این کشورها و در پاسخ به سفر آنان به تهران انجام می‌شود.

 

وی با اشاره به سابقه دیرینه روابط ایران با اتریش اظهارداشت: روابط سیاسی ایران و اتریش به ۱۶۰ سال قبل بازمی‌گردد که این قدمت، بیانگر اهمیت روابط است. روابط ما با سوییس هم به دهه‌ها قبل برمی‌گردد و ظرفیت‌های بسیار فراوانی برای توسعه روابط اقتصادی، تجاری و همچنین علمی‌و فرهنگی با این کشورها داریم که از همه این ظرفیت‌ها تاکنون استفاده نشده و یکی از اهداف سفر هم بهره گیری از تمامی‌این ظرفیت‌ها در روند توسعه روابط مشترک است.

 

رئیس جمهوری با بیان این که “شرایط امروز اروپا، تاحدودی با گذشته متفاوت است”، افزود: اروپا امروز با صدای بلندتری با یکجانبه‌گرایی، مخالفت و با لحن صریح‌تری اعلام آمادگی می‌کند تا در مسایل منطقه‌ای و بین‌المللی با ایران و کشورهای مهم تأثیرگذار همکاری کند.

 

روحانی افزود: توافق هسته‌ای بین ایران و ۱+۵ به میزبانی عمدتاً سوییس و اتریش انجام شد و این دو کشور تلاش‌های فراوانی انجام دادند تا فضا و زمینه مناسب برای مذاکرات ایجاد شود.وی گفت: امروز که آمریکایی‌ها برخلاف مقررات بین‌المللی و تعهدات چندجانبه خود از برجام خارج شده‌اند، ارتباط و مذاکره با اروپا جایگاه خاصی دارد، چرا که هر پنج کشور شامل روسیه و چین و سه کشور اروپایی و مجموعه اعضای اتحادیه اروپا، تلاش می‌کنند که برجام بدون آمریکا باقی بماند. همه احساس می‌کنند که بقای برجام به نفع منطقه و جهان است و یکصدا آمریکا را محکوم می‌کنند که به قطعنامه ۲۲۳۱ که همه کشورها را ملزم به همکاری می‌کند، پایبند نبوده و از برجام خارج شده است.

 

رئیس جمهوری اظهارداشت: این سفر فرصتی است تا در زمینه آینده برجام و توافق‌ها با اتحادیه اروپا گفتگو کنیم به ویژه این که اتریش از پریروز ریاست دوره ای اتحادیه اروپا را هم عهده دار شده است و بنابراین با اتریش به عنوان رئیس اتحادیه هم در این مقطع صحبت خواهیم کرد.

 

روحانی گفت: اروپایی‌ها همچنین قرار است در روزهای آینده بسته پیشنهادی خود را ارائه کنند که راجع به این مسأله هم با آنها گفتگو خواهیم کرد؛البته برخی مسائل منطقه‌ای هم وجود دارد که با اروپا درباره نقشی که ایران می‌تواند برای ثبات و امنیت کل منطقه مهم خاورمیانه داشته باشد،گفتگو می کنیم و به این گفتگوها ادامه می‌دهیم.از جمله این موضوعات سوریه، یمن و ستم‌هایی است که بر مردم این کشورها روا داشته شده و همچنان ادامه یافته است.همه جهان در قبال جنایات علیه مردم یمن مسئولند.

 

وی همچنین به امضای اسنادی میان ایران و اتریش و سوییس در جریان این سفر اشاره کرد و افزود: در زمینه روابط صنعتی، تجاری، بهداشت- درمان،فناوری‌های نوین، آموزش و مدیریت منابع آب، با مقام‌های ارشد این دو کشور گفتگو خواهیم کرد و اسنادی هم به امضا می‌رسد.

 

رئیس جمهوری گفت:همچنین در هر دو کشور تجار عزیز و نمایندگان بخش‌های اقتصادی ایران همراه ما هستند و در هر دو پایتخت هم در وین و هم در برن، جلسه‌ای با حضور تجار و کارآفرینان خواهیم داشت و با ایرانیان عزیز در این دو کشور هم دیداری انجام می‌شود.

 

 

منبع:اطلاعات

انتهای پیام/م

آخرین ویرایش در سه شنبه, 12 تیر 1397

نظر دادن

درباره ما

متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما 

تماس با ما

متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما

  • Address : No 40 Baria Sreet 133/2 NewYork City, NY,United States

  • Email : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

  • Phone1 : 0123-4567-8910
    Phone2 : 0123-4567-8910

مطالب ویژه 3