‌رئیس جمهوری با تاکید بر این که ملت ایران هیچ وقت در برابر فشار خارجی به زانو در نیامده و درنخواهد آمد، ایرانیان مقیم خارج از کشور را سفرای ملت ایران خواند و با اشاره به فشارهای جدید دشمنان بر کشور، از آنان خواست در بیان واقعیت‌ها و سرمایه گذاری و تداوم روابط علمی‌و تجاری به ایرانیان داخل کشور کمک کنند.

 

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مؤسسه فرهنگی پیام آزادگان اصفهان، حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی شامگاه دوشنبه به وقت محلی، در دیدار ایرانیان مقیم سوئیس، با بیان این که ایرانیان خارج از کشور، نماد فرهیختگی و اخلاق ایرانی هستند، فعالیت‌های ارزنده و تاثیر بالای ایرانیان در خارج از کشور را موجب افتخار دانست و اظهارداشت: اگر از هم فاصله بگیریم، دشمن بیشتر توطئه می‌کند و وظیفه همه ما تلاش برای توسعه و رفاه بیشتر ملت است.

 

وی با تاکید بر این که حیات مادی و معنوی ما در گرو پیشرفت و سربلندی ایران است، افزود: تلاش دولت، تحقق اهداف ملی با وحدت و همراهی مردم است.با آغاز دولت یازدهم به همه طرف‌های خارجی خود گفتیم که اگر با زبان احترام و منطق با ملت ایران سخن بگویید، می‌توانیم مشکلات را با منطق و گفتگو حل کنیم و اگر منطق شما تهدید، فشار و تحقیر مردم ایران باشد، این سیاست هیچ وقت در ایران جواب نخواهد داد و نتیجه آن باخت باخت خواهد بود.

 

رئیس جمهوری با اشاره به این که منطق ملت ایران را در مذاکره با قدرت‌های جهانی اثبات کردیم و در مذاکراتی نفسگیر و طولانی با قدرت‌های بزرگ دنیا به رغم همه فشارها ،‌سختی‌ها و پیچ و خم‌ها به توافقی بزرگ دست یافتیم که به نفع هر دو طرف بود، اظهار داشت: در نتیجه اجرای این توافق تعامل و تبادلات اقتصادی و علمی‌کشورمان با جهان رونق گرفت و میلیاردها دلار سرمایه گذاری در بخش‌های مختلف به ویژه از سوی ایرانیان مقیم خارج انجام شد.

 

روحانی با بیان این که برجام بر مبنای نفع ایران و جهان امضا شد، گفت: منطق ایران تغییر نکرده است؛ یک طرف بی‌منطق از برجام خارج شده که هدفش فشار به ملت ایران است.وی ادامه داد: هدف واقعی آمریکا از تحریم، فشار به زندگی مردم است، اما آنها ادعا می‌کنند که می‌خواهند به دولت ایران فشار وارد کنند، اما وقتی واردات مایحتاج ضروری مثل دارو و نهاده‌های دامی‌را تحریم کنند، به چه کسی فشار وارد خواهد شد؟ آمریکایی‌ها مدعی شده اند که می‌خواهند به طور کامل جلو صادرات نفت ایران را بگیرند. آنها معنی این حرف را نمی‌فهمند، چرا که این اصلا معنی ندارد که نفت ایران صادر نشود و آن وقت نفت منطقه صادر شود. اگر شما توانستید این کار را بکنید تا نتیجه اش را ببینید.

 

رئیس جمهوری با اشاره به ادعاها مبنی بر این که ایران درآمدهایش را صرف کمک به کسانی که به ادعای آمریکایی‌ها تروریست هستند، می‌کند، خاطرنشان کرد: ما شفافیت را ادامه می‌دهیم؛ مردم ایران بهترین ناظر هستند. بانک مرکزی در روزهای اخیر فهرست حدود ۱۳ میلیارد دلاری را که به واردکنندگان تخصیص داده شده است، منتشر کرده است و جزئیات بودجه سال ۹۷ کشور هم به رغم این که کار آسانی نبوده، بر روی فضای مجازی منتشر شده است. حساب و کتاب درآمدهای ایران هم که مشخص است، بنابر این دیگر این ادعاها موضوعیت ندارد.

 

رئیس جمهوری با اشاره به دستاوردهای به دست آمده در حدود پنج سال گذشته در زمینه تولید بنزین، گاز و گازوئیل، گسترش و بهبود خدمات بهداشتی و درمانی به مردم، گردشگری، ترانزیت، فضای مجازی و امثال آنها، اظهار داشت: فشار بر روابط بانکی و بیمه ای و صادرات نفت ایران، یعنی فشار بر روی تداوم و توسعه این موفقیت‌ها و فشار و توطئه ای ‌که امروز طراحی شده است، فشار و توطئه علیه توسعه و رفاه ملت ایران است.

 

روحانی تصریح کرد: همه در برابر این وضع مسئولیت داریم. ایرانیان خارج از کشور به عنوان سفرای ملت ایران می‌توانند در بیان واقعیت‌ها و سرمایه گذاری و تداوم روابط علمی‌و تجاری با ایرانیان داخل کشور، کمک کنند و آنجا که دولت ایران یا بخش خصوصی ایران نتواند کاری را انجام دهد، آنها به کمک بیایند.

 

وی با تاکید بر این که همه باید دست به دست هم دهیم، خاطرنشان کرد: ملت ایران هیچ وقت در برابر فشار خارجی به زانو در نیامده است و درنخواهد آمد.

 

‌روحانی در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: مقامات سوئیسی هم گفته اند که می‌دانیم حق با ایران است و حامی‌برجام و تداوم روابط اقتصادی با ایران هستیم و قرار است در این سفر۴۰ شرکت اقتصادی سوئیس با همکاران ایرانی خود جلسه داشته باشند. در این مقطع که آمریکایی‌ها در مواجهه با ایران به جز چند کشور از طرف همه کشورهای دیگر جهان در زبان و عمل محکوم شده اند، امیدوارم بتوانیم با همکاری و همدلی با کمترین هزینه از این مسیر عبور کنیم و شاهد ایرانی سرزنده تر، آبادتر و عزتمندتر باشیم.

 

 

ایران و سوئیس ۳ سند همکاری علمی، بهداشتی و اقتصادی امضاء کردند

 

دو بیانیه همکاری علمی‌و بهداشتی و یک موافقتنامه همکاری حمل و نقل جاده‌ای با حضور روسای جمهوری ایران و سوئیس، بین مقامات دو کشور به امضاء رسید.

 

در سفر حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی به سوئیس و پس از مذاکرات مشترک هیأت‌های عالیرتبه دو کشور، دو بیانیه همکاری علمی‌و بیانیه همکاری بهداشتی و یک موافقتنامه حمل و نقل جاده‌ای به امضای نمایندگان دو کشور رسید.

 

 

مذاکرات خصوصی رؤسای جمهوری ایران و سوئیس

 

روسای جمهوری اسلامی‌ایران و کنفدراسیون سوئیس شامگاه دوشنبه به وقت برن، درباره راه‌های توسعه و تعمیق روابط مشترک در همه حوزه‌های مورد علاقه ، گفتگو و تبادل نظر کردند.روحانی و آلن برسه در این نشست خصوصی که در “بلوو پالاس″؛ هتل محل اقامت رئیس جمهوری ایران انجام شد؛ تاکید کردند که هیچ مانعی برای توسعه و تقویت روابط تهران – برن نیست و دو کشورمصمم هستند از ظرفیت‌های موجود در مسیر روابط مشترک بیش از پیش بهره بگیرند.

 

رئیس جمهوری کشورمان با بیان این که روابط ایران و سوئیس همواره دوستانه بوده است، گفت: چنین بستری زمینه‌های خوبی را برای گسترش روابط دوجانبه در بخش‌های مختلف ایجاد کرده است و ما باید در مسیر تعمیق و گسترش روابط بیش از پیش تلاش کنیم.

 

روحانی همچنین برجام را یک توافق چندجانبه و بین المللی‌خواند و تاکید کرد که آمریکا با خروج از این توافق، نشان داد که به تعهداتش در عرصه بین المللی پایبند نیست.

 

وی در ادامه با تاکید بر ضرورت تقویت تبادل نظر و رایزنی‌های دو کشور در مسایل مهم منطقه و جهان گفت: جمهوری اسلامی‌ایران هرگز آغازگر تنش در منطقه نبوده و سیاست ما همکاری و دوستی با همسایگان است.

 

‌رئیس جمهوری سوئیس هم در این دیدار روابط تهران‌ ـ ‌برن را خوب و در حوزه‌های مختلف از جمله همکاری‌های علمی‌و اجرای پروژه‌های مشترک، رو به توسعه خواند.

 

‌” آلن برسه” همچنین با تاکید بر حمایت کشورش از توافق برجام گفت: این توافق که پس از مذاکرات طولانی حاصل شده، به تایید شورای امنیت سازمان ملل هم رسیده است و همه کشورها باید برای حفظ آن تلاش کنند.

 

مذاکرات خصوصی روسای جمهوری دو کشور ساعتی پس از استقبال رسمی‌” آلن برسه” از همتای ایرانی خود در فرودگاه بین المللی زوریخ، انجام شد.

 

 

نشست مطبوعاتی روسای جمهوری دو کشور

 

رئیس جمهوری با اشاره به مذاکرات فشرده و صمیمی مقام‌های ارشد ایران و سوئیس درباره طیف گسترده‌ای از موضوعات، از مسایل سیاسی و اقتصادی دوجانبه و بین‌المللی گرفته تا فوتبال، گفت: ما برای ادامه روابط با کشور دوست سوئیس که همواره نزد مردم ایران به عنوان یک کشور فرهنگی و علمی شناخته شده است، اهمیت زیادی قائلیم و اراده سیاسی دو دولت توسعه روابط اقتصادی، سیاسی و علمی و تکنولوژیکی است.

 

روحانی که عصر دیروز به همراه ” آلن برسه” رئیس کنفدراسیون سوئیس و پس از امضای سه سند همکاری میان دو کشور با خبرنگاران سخن می گفت، امضاء اسناد همکاری میان دو کشور را به معنای اراده دو کشور برای توسعه همکاری‌ برشمرد و اظهارداشت:ما تصمیم گرفتیم در زمینه روابط مالی، بانکی، تجاری، سرمایه‌گذاری، گردشگری و همچنین علمی و فرهنگی روابط‌مان را توسعه دهیم و از مجموعه بحث‌هایی که طی دو روز گذشته داشتیم مطمئن شدم دو کشور مصمم هستند از مشکلات احتمالی که در ماه‌های آینده پیش روی روابط تجاری دو کشور است، به خوبی عبور کنند.

 

 

شرایط باقی ماندن در برجام

 

وی با اشاره به این که یکی از مسایل مهم مورد گفتگو ، ‌مسأله برجام و لزوم احترام همه کشورها به توافق‌های بین‌المللی و مصوبات شورای امنیت به ویژه قطعنامه ۲۲۳۱ بود، افزود: هر دو کشور معتقد بودند، برجام دستاورد بزرگ سیاسی بعد از مذاکرات طولانی و فشرده بوده و بقای این توافق به نفع روابط ایران با کشورهای دیگر و به نفع امنیت و صلح جهانی است و همان طور که قبلاً هم تأکید کرده ایم، تا زمانی که منافع ما در توافق برجام تأمین شود و مطمئن به استفاده از مزایای آن شویم، در این توافق باقی خواهیم ماند.

 

 

پذیرایی از ۳میلیون مهاجر

 

روحانی با اشاره به پذیرایی ایران از سه میلیون مهاجر و هزینه‌های سنگین آن بر کشور ، گفت: تمام این مهاجران و آوارگان که در کشور ما سکونت دارند ، بدون هیچ تبعیضی از آموزش رایگان فرزندانشان در مدارس ایرانی و همچنین از تمام یارانه‌هایی که ما در مواد غذایی و انرژی به مردم خودمان می‌دهیم بهره مندهستند.

 

وی تصریح کرد: ما همچنین تأکید داشتیم این حرکت برخی از حکومت‌ها که مادران را از فرزندان خودشان جدا می‌کنند و در زمینه ویزا و مهاجرت، آپارتاید دینی و مذهبی را بوجود آورده اند، غیر قابل قبول است.

 

رئیس جمهوری اظهارداشت: همچنین در این مذاکرات این نکته را مورد تأکید قرار دادم که تحریم کور علیه یک ملت بزرگ، بزرگترین نقض حقوق بشر در جهان امروز است. مسأله صلح و امنیت جهانی و منطقه حساس خاورمیانه هم مورد تأکید روسای جمهوری دو کشور بود و این که ایران نقش بسیار مهمی را علیه تروریسم در منطقه ایفا کرده است.

 

رئیس کنفدراسیون سوئیس هم در این نشست مطبوعاتی با اشاره به تدوین نقشه راه توسعه روابط دو کشور در حوزه‌های اقتصادی ، مالی، علمی و فنی و مهاجرت گفت: ما در مورد مسایل مختلف مورد توجه دو کشور به خصوص در مورد مسأله برجام و نتایج و عواقب خروج آمریکا از این توافق ، گفتگو کردیم.

 

 

برجام یک توفیق و پیروزی بین المللی است

 

آلن برسه تصریح کرد: سوئیس معتقد است که برجام یک توفیق و پیروزی بسیار مهمی برای دیپلماسی بین المللی است و همچنان متعهد به اجرای آن است. برجام از سوی چندین کشور امضا و با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل پشتیبانی می شود و بسیار مهم است طرفین برای حفظ و ادامه این توافق همکاری کنند.

 

رئیس کنفدراسیون سوئیس تاکید کرد: سوئیس نه تنها به چندجانبه‌گرایی و همچنین به حقوق بین‌الملل و در کنار اینها ادامه گفتگو و مذاکرات متعهد است بلکه به تلاش‌های خود برای مساعدت به برقراری گفتگو و مبادلات ادامه می دهد.

 

آلن برسه گفت: سوئیس و ایران کشورهایی با فرهنگ غنی و تاریخ کهن هستند که این جنبه‌ها غنا و استحکام خاصی به روابط دو کشور می‌بخشد. ما بیش از ۱۴۰ سال است که با هم پیمان دوستی داریم که یک مبنای بسیار مستحکمی برای روابط باز و مبادلات بسیار صریح و صادقانه است.

 

در پایان ، روسای جمهوری اسلامی ایران و سوئیس به پرسش‌های خبرنگاران پاسخ گفتند.

 

خبرنگار رویترز در این نشست خبری از دکتر روحانی پرسید: در مورد مسأله تهدید آمریکایی‌ها راجع به این که می‌خواهند صادرات نفت ایران را قطع بکنند، واکنش شما چه خواهد بود. آیا ممکن است ایران تنگه هرمز را ببندد و اگر چنین است در چه شرایطی و پیش بینی شما چیست؟

 

 

ادعای آمریکا گزافه گویی است

 

رئیس جمهوری ایران در پاسخ گفت: به نظر من حرفی که برخی از مقامات آمریکایی‌ها زدند که می‌خواهیم صادرات نفت ایران را به صفر برسانیم یک گزافه‌گویی است که هیچ وقت قادر نیستند آن را عملی کنند. این کار کاخ سفید غیر‌قانونی، فرامرزی و لغو تمام تعهدات بین المللی در زمینه انرژی و تجارت است. تصور این که همه نفت صادر کنند جز ایران، غلط و نابخردانه است.

 

در این نشست از رئیس کنفدراسیون سوئیس سئوال شد که ” دیروز یکی از مقامات آمریکا از سفر آقای روحانی به سوئیس و اتریش ابراز نارضایتی کرده است، واکنش شما چیست و آیا سوئیس در جلب موافقت آمریکا برای تداوم معاملات با ایران موفق خواهد شد؟

 

“برسه” پاسخ داد: سوئیس نقش واقعی خود را بازی خواهد کرد و ایران نقش مهمی در منطقه و روابط بین المللی دارد. تلاش‌های ما بر صلح استوار و مورد حمایت جامعه جهانی است. ما همیشه در جهت گفتگو و صلح کار کردیم و چندین بار من در همین امسال مشاهده کردم که تلاش‌های ما در این زمینه از حمایت عوامل مختلف در صحنه بین‌الملل برخوردار است.

 

وی افزود: گفتگوهای ما درباره سوژه‌های مختلفی بود. مشخص و واضح است که درباره برجام صحبت کردیم چون الان در شرایط نامطمئنی هستیم که علاقه مند و مایلیم که عدم اطمینان را کاهش دهیم. ما درباره موضوع‌های دیگری که بر سر آن اختلاف عقیده داشتیم از جمله درباره حقوق بشر صحبت کردیم و همچنین موضع سوئیس را درباره وضع خاورمیانه و لزوم به رسمیت شناختن اسراییل یادآور شدم.

 

رئیس کنفدراسیون سوئیس گفت: درباره سئوالی که کردید درباره استثنا قائل شدن معاملات سوئیس با ایران، در این مرحله این سئوال به جایی نیست. مسأله ای که تأکید می‌کنیم این است که در باره برجام که توافقی است که از سوی همه طرف‌ها امضاء شده است باید چه کاری انجام داد و همچنین حمایت قطعنامه شورای امنیت را هم دارد، آثار خودش را همچنان به بار بیاورد و من تأکید می‌کنم باز هم موقعیت حقوقی سوئیس در قبال برجام به هیچ وجه تغییر نکرده و آثار حقوقی برجام از دیدگاه ما پابرجا است.

 

روحانی هم در این زمینه گفت: لازم است توضیح دهم. رئیس جمهوری محترم سوئیس به مساله رژیم صهیونیستی اشاره کردند. دیروز صراحتا به ایشان گفتم ایران، رژیم صهیونیستی را نا مشروع و اقداماتش در منطقه را تجاوزکارانه می داندو محکوم می کند.

 

 

کمیته مشترک اقتصادی

 

از دکتر روحانی سئوال شد: قرار است طی روزهای آینده کمیته مشترک اقتصادی دو کشور تشکیل شود، چه اهدافی را در این کمیته دنبال می‌کنید و قرار است چه اتفاقی در آن بیفتد؟

 

رئیس جمهوری پاسخ داد: ما بعد از سفر رئیس جمهوری سوئیس به تهران در سال ۲۰۱۶، نقشه راهی را ترسیم کردیم و جلسات مشترکی برای توسعه روابط اقتصادی داشتیم. امروز به این نتیجه رسیدیم که برای حل بعضی از مشکلات در روابط اقتصادی نیاز به یک کمیته فنی با ترکیب مشخص داریم تا گره‌هایی که وجود دارد را باز و مسیر را برای فعالیت بیشتر فراهم کنیم.

 

 

ایران برای اتحادیه اروپا و سوئیس اهمیت فوق العاده قائل است

 

رئیس جمهوری با بیان این که ایران برای اتحادیه اروپا و سوئیس اهمیت فوق‌العاده قائل است، چشم انداز روابط تهران – برن را با توجه به توانایی‌های ایران و جایگاه علمی، فناوری و صلح خواهی سوئیس، بسیار روشن خواند و تاکید کرد:سوئیس دقیق ترین کشور دنیا در تنظیم ثانیه‌هاست و امروز ساعت همکاری به نفع دو ملت است.

 

روحانی دیروز همچنین در نشست تجار و فعالان اقتصادی ایران و سوئیس که همتای سوئیسی وی هم حضور داشت گفت: برگزاری این جلسه در مقطعی مهم پیام بزرگی دارد و به معنای آن است که ایران و سوئیس مصمم هستند در چارچوب قوانین بین المللی و منافع ملت‌های خود، روابط دوستانه تجاری و اقتصادی خودشان را ادامه دهند.

 

رئیس جمهوری افزود: پیام ما از برگزاری این اجلاس این است که ایران و سوئیس در چارچوب منافع دو جانبه و قوانین بین‌المللی روابط خود را ادامه می‌دهند و این اجلاس به معنای آن است که در دنیای امروز یکجانبه‌گرایی در هیچکدام از بخش‌های سیاسی، امنیتی، اقتصادی، علمی‌و زیست محیطی یا دیگر بخش‌ها راهگشا نیست. در دنیای امروز با توجه به مشکلاتی که در سطح جهان از لحاظ کمبود مواد اولیه، تغییرات آب و هوایی و همچنین بروز ناامنی‌ها در سطح جهان وجود دارد بهترین راه برای تأمین منافع ملت‌ها، ارتباط هر چه نزدیکتر دولت‌ها و ملت‌ها با یکدیگر است.

 

روحانی با اشاره به این که اساس سیاست جمهوری اسلامی‌ایران همواره تعامل سازنده با جهان است، اظهارداشت: ما در دوران مذاکرات هسته‌ای و پس از توافق برجام به خوبی نشان دادیم که بر هر عهدی که می‌بندیم پایبند خواهیم بود.

 

وی تصریح کرد: به دنیا اعلام می‌کنیم که ایران خواهان روابطی عادلانه، قانونی، صلح‌آمیز و با ثبات با جهان است و در این زمینه نقش خود را به خوبی ایفا خواهد کرد.

 

رئیس جمهوری در ادامه با اشاره به این که روابط ایران با سوئیس در طول دهه‌های گذشته همواره نشانه و گواه اعتماد دو دولت و ملت بزرگ و متمدن در دو قاره آسیا و اروپا بوده است، خاطر نشان کرد: سوئیس نه تنها در روابط دو جانبه مورد اعتماد ایران بوده است، بلکه هرگاه مشکل و اختلافی در روابط ایران با کشوری دیگر پیش آمده، سوئیس همواره یکی از بهترین انتخاب‌ها برای حفاظت از منافع ما بوده است و این اعتماد همچنان ادامه دارد.

 

روحانی گفت: ایران کشوری است که از لحاظ ژئوپلیتیکی در سطح دنیا کم‌نظیر بوده، دارای بزرگترین منابع گاز جهان است و یکی از بزرگترین ذخایر نفتی جهان را دارد و دارای جایگاهی است که می‌تواند آسیای مرکزی، قفقاز و شرق اروپا را به دریای عمان، اقیانوس هند، آفریقا و آسیا متصل کند. ایران توانایی آن را دارد که از طریق جاده‌ها و خطوط ریلی بنادر دریای خزر را به خلیج فارس، دریای عمان و اقیانوس هند متصل کند.

 

روحانی اظهار داشت: در طول دولت یازدهم و در آغاز دولت دوازدهم رشد اقتصادی ایران که در سال ۱۳۹۲ حدود منفی ۷ درصد بود، در سال گذشته به مثبت ۴٫۶ دهم درصد رسید و توانستیم در سال گذشته حدود ۸۰۰ هزار شغل خالص و جدید ایجاد کنیم. همچنین در زمینه کشاورزی و تولیدات مواد غذایی قدم‌های مهمی‌برای خودکفایی برداشته‌ایم.

 

وی تصریح کرد: با شرایطی که ایران دارد و سوئیس به عنوان کشوری صاحب دانش، علم، تمدن، قانونگر‌ا و طرفدار ثبات و امنیت در سطح منطقه و جهان و ویژگی‌های خاص در زمینه داروسازی و تولید تجهیزات و فناوری‌های پیشرفته پزشکی، امروز زمان اعتماد و همکاری دو کشور است.

 

روحانی در ادامه با بیان این که بازرگانان در برقراری روابط بین دو کشور نسبت به سیاستمداران پیشتاز بوده‌اند، گفت: قبل از این که ما سیاستمداران به فکر برقراری روابط سیاسی بین ایران و سوئیس بیفتیم این بازرگانان بودند که احساس کردند برای تأمین منافع دو ملت بزرگ ایران و سوئیس باید روابط اقتصادی برقرار کنند؛ امروز هم از شما بازرگانان همچنان پیشتازی را طلب می‌کنیم.

 

آلن برسه رئیس کنفدراسیون سوئیس هم در این نشست برگزاری این اجلاس را نشان دهنده پیوند عمیق فعالان اقتصادی دو کشور توصیف کرد و گفت:سوئیس به همکاری و تعامل با ایران ادامه داده است و ادامه خواهد داد.

 

رئیس کنفدراسیون سوئیس با اشاره به این که پس از اجرای برجام نقشه راه روابط دو کشور تصویب شد و در ضمن برگزاری جلسات مشورتی منظم، چارچوب حقوقی با ثباتی برای توسعه روابط بین دو کشور تدوین شد، افزود: سوئیس برجام را پیروزی بزرگ دیپلماسی می‌داند و از همه طرف‌ها می‌خواهد که به اجرای مفاد آن ادامه دهند.

 

وی ادامه داد: کمیسیون مشترک تجاری ایران و سوئیس نقش مهمی‌در مواجهه با چالش‌های پیش روی روابط خواهد داشت و دو کشور تلاش خواهند کرد تعاملات اقتصادی و تجاری همچنان ادامه داشته باشد.

 

پیش از سخنان روسای جمهوری ایران و سوئیس، روسای اتاق‌های بازرگانی دو کشور هم در سخنانی با اشاره به سابقه ۴۰ ساله روابط اتاق‌های بازرگانی دو کشور تأکید کردند که همه تلاش خود را برای تداوم و گسترش همکاری‌ها و تعاملات اقتصادی دو جانبه به کار خواهند گرفت.

 

 

نشست هیات‌های عالی‌رتبه ایران و سوئیس

 

دکتر روحانی و آلن برسه روسای جمهوری ایران و سوئیس در نشست مشترک هیات‌های عالی?رتبه ایران و سوئیس با اشاره به تاریخ طولانی روابط دوستانه دو کشور تاکید کردند که با احترام به توافق‌های بین المللی و در نفی یکجانبه گرایی، به تلاش‌ها برای گسترش روابط دوجانبه و همکاری‌های چند‌جانبه با یکدیگر ادامه خواهند داد.

 

رئیس جمهوری در این نشست که ظهر دیروز در برن سوئیس انجام شد، تفاهم ها و اسناد همکاری که بین دو کشور به امضا رسید و نشست اقتصادی مشترک بین تجار دو کشور را نشانه ای مهم از اراده تهران و برن برای توسعه روابط بیان کرد و گفت: ظرفیت‌های فراوانی برای توسعه همکاری های اقتصادی و سرمایه گذاری شرکت‌های سوئیسی در ایران وجود دارد.

 

رئیس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این که آمریکا امروز بزرگترین ناقض حقوق بشر در جهان است، گفت: علاقه مندیم در موضوعات حقوق بشری گفتگو و انتقال تجربه داشته باشیم. تحریم ایران اقدامی کور و ضد حقوق بشری است،چرا که بحث نقض حقوق چند نفر نیست، با این اقدام حقوق ۸۱ میلیون ایرانی توسط دولت آمریکا نقض می شود. محدودیت علیه سفر مسلمانان به آمریکا هم اقدام دیگری است که نقض بزرگ حقوق بشر محسوب می شود.

 

رئیس کنفدراسیون سوئیس هم در این دیدار با بیان این که شناخت و درک درست از ایران بدون در نظر گرفتن تمدن و فرهنگ کهن ایرانیان درست نیست، گفت: ایران و سوئیس روابطی بسیار قدیمی و پرسابقه دارند و به تاریخ روابط خود افتخار می‌کنیم.

 

آلن برسه با تاکید بر این که باید تمام تعهدات برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد، دقیقا از سوی همه طرف‌ها اجرا شود، تصریح کرد: خروج آمریکا از برجام به معنای پایان این توافق نیست و امروز طرف‌های دیگر توافق باید درباره حمایت از آن تصمیم بگیرند. سوئیس از رفتار منطقی و معتدل ایران در مواجهه با خروج آمریکا از برجام تقدیر می کند.

 

وی با بیان این که خروج آمریکا از برجام هیچ تاثیری در همکاری بخش‌های دولتی و خصوصی سوئیس با ایران ندارد، خاطرنشان کرد: سوئیس سنت دیرینه ای مبنی بر گفتگو، میانجیگری و لزوم احترام به حقوق بین المللی و اقدامات چند جانبه دارد. پیامی که امروز از بخش‌های مختلف دیدارها و مذاکرات مقامات ایران و سوئیس و همچنین حضور ۴۰ شرکت بزرگ سوئیسی در نشست مشترک با تجار ایرانی به دنیا مخابره می شود، گواه اراده مصمم سوئیس به تداوم روابط اقتصادی با ایران است.وزیر اقتصاد سوئیس هم در این مراسم با اشاره به تصویب موضوع مبادلات تجاری و اقتصادی ایران و سوئیس در پارلمان این کشور گفت: این مصوبه مبنای حقوقی تشکیل کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور است که نخستین نشست آن ۲۶ فوریه ۲۰۱۸ در تهران برگزار شد. شرکت‌های سوئیسی علاقه مندی زیادی به همکاری با ایران دارند.

 

رئیس جمهوری عصر دیروز برن را به مقصد وین ترک کرد.

 

 

منبع:اطلاعات

انتهای پیام/م

آخرین ویرایش در چهارشنبه, 13 تیر 1397

نظر دادن

درباره ما

متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما 

تماس با ما

متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما

  • Address : No 40 Baria Sreet 133/2 NewYork City, NY,United States

  • Email : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

  • Phone1 : 0123-4567-8910
    Phone2 : 0123-4567-8910

مطالب ویژه 2

مطالب ویژه 3