مدیرکل مصدومان شیمیایی بنیادشهید و امور ایثارگران گفت: پایش سلامت مصدومان و جانبازان شیمیایی در منطقه سردشت از سوی بنیادشهید به صورت مستمر انجام می شود تا همچنان نسبت به شناسایی تمامی افراد مصدوم اقدام شود.

 

 

 

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مؤسسه فرهنگی پیام آزادگان اصفهان، محمدرضا صدیقی مقدم در پاسخ به این سوال که گلایه هایی از سوی مصدومان شیمیایی در سردشت وجود دارد که چرا بنیاد شهید اقدامات اساسی برای شناسایی و درمان این جانبازان انجام نمی دهد، افزود: بنیاد شهید جمعیتی حدود هزار و 500 نفر از مردم سردشت را که مصدومیت شیمیایی داشتند، تایید کرده است اما کسانی که از این مصدومیت رنج می برند بیشتر از این آمار است.

 

عبدالرحیم کریمی واحد، دبیر انجمن دفاع از مصدومان شیمیایی سردشت پیشتر به خبرنگار ایرنا گفته بود که حدود هشت هزار و 24 جانباز شیمیایی در سردشت، که 50 درصد آنان زن و کودک هستند، از عوارض شیمیایی بودن رنج می برند.


صدیقی مقدم روز یکشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: مشکلی که وجود دارد این است که کمیسیون های پزشکی آسیب شیمیایی را ارزیابی می کنند نه مواجهه را، چون ممکن است کسانی که ادعا دارند مصدومیت شیمیایی داشتند، شاید مواجهه با این موارد را هم تجربه کرده باشند، این را رد نمی کنیم ولی کمیسیون پزشکی نمی تواند آسیب را منتسب کند که ریه یا چشم این فرد آسیب دیده و مربوط به مصدومیت شیمیایی است.


صدیقی مقدم ادامه داد: ممکن است در آینده عوارض این شیمیایی بیشتر از گذشته مشخص شود، به همین منظور برنامه پایش سلامت در سردشت اجرا می شود.


وی اضافه کرد: این فعالیت با همکاری دانشگاه شاهد برگزار می شود و 90 نفر از نیروهای متخصص مانند پزشکان، پرستاران و کارشناسان در حوزه های مختلف به این منطقه اعزام شدند و جمعیت قابل توجهی از مردم سردشت را ویزیت کردند.


مدیرکل مصدومان شیمیایی بنیادشهید و امور ایثارگران گفت: به همین منظور پایش سلامت مردم سردشت همچنان ادامه دارد، البته معتقدم حقوق این افراد خیلی بیشتر از این موضوعات است، پس تلاش می کنیم پایش و شناسایی این مصدومان شیمیایی را انجام دهیم.


وی اظهار داشت: این گلایه مندی از سوی مردم سردشت وجود دارد که چرا افرادی شیمیایی هستند ولی شناسایی نشده اند، علت این است که کمیسیون های پزشکی کارش احراز آسیب است نه احراز تماس با گاز خردل.


در تاریخ هفت و هشت تیر 1366 هجری شمسی، هواپیماهای بمب افکن رژیم بعث عراق با بمب های شیمیایی به چهار نقطه پرازدحام و متراکم جمعیتی شهر سردشت حمله کردند و زن و کودک و خرد و کلان مردم بی گناه آن شهر و اطراف آن را آماج گازهای کشنده شیمیایی قرار دادند.


در دوران جنگ تحمیلی هشت ساله عراق علیه ایران، 43 هزار و 173 نفر آزاده شدند. مردم ایران در جنگ تحمیلی و دوران دفاع مقدس و دیگر حوادث تروریستی، 225 هزار و 570 شهید را تقدیم انقلاب کرده اند.


شمار کل جانبازان کشور به 574 هزار و 101 نفر می رسد. 336 هزار و 282 نفر (59 درصد) جانبازان زیر 25 درصد و 237 هزار و 819 نفر (41 درصد) بیش از این میزان جانبازی دارند.

 

 

منبع:ایرنا

انتهای پیام/م

آخرین ویرایش در چهارشنبه, 28 آذر 1397

نظر دادن

درباره ما

متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما 

تماس با ما

متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما

  • Address : No 40 Baria Sreet 133/2 NewYork City, NY,United States

  • Email : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

  • Phone1 : 0123-4567-8910
    Phone2 : 0123-4567-8910

مطالب ویژه 3