مهدی وطن خواهان اصفهانی در 1361/04/23 طی عملیات رمضان به اسارت رژیم در آمد از نحوه برخورد اسرای ایرانی در مورد خبر ارتحال امام خمینی می گوید.

 

 

 

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مؤسسه فرهنگی پیام آزادگان اصفهان، دوران اسارت آزادگان علی رغم سختی ها و محنت های آن، مملو از خاطرات بسیاری است که بازگو شدن آن انسان را با گوشه هایی از حقایق این دوران آشنا می کند.


مهدی وطن خواهان اصفهانی از جمله آزادگانی است که در 23 تیر 1361 طی عملیات رمضان به اسارت رژیم بعث در آمد.


گفت و گو را در خصوص نحوه خبرگیری در دوران اسارت آغاز کردیم، او خاطرات خود را چنین شروع کرد:


هر اردوگاه از نظر جو و نحوه برخورد سربازان و نحوه دسترسی به اخبار متفاوت بود و ممکن بود اخباری که به دست اردوگاه های مختلف می رسد کاملا متفاوت باشد، دوستان آزاده طی دو مرحله دو رادیو از دشمن ربوده و به صورت کاملا مخفیانه به اخبار گوش میدادند.

 


مرحله اول دستیابی به اخبار؛ غیر هوشمندانه و بی نتیجه


در مرحله اول این اخبار به صورت  دهان به دهن می چرخید و به اطلاع همه دوستان می رسید. چون ممکن بود  هر شخص از کیفیت این اخبار کاسته یا بیافزاید، اکثر اخبار هنگامی که به گوش افراد می رسید بسیار با واقعیت دور بود و خیلی از مواقع موجب از بین رفتن روحیه رزمندگان می شد، به همین دلیل مسوولان اردوگاه به این نکته پی بردند که این کار نه تنها مثمر واقع نشد بلکه موجب تضعیف روحیه برادران آزاده می شود و لذا رادیویی که در مرحله اول از دشمن به دست آورده بودیم را نابود کردند.

 


مرحله دوم دستیابی به اخبار: هوشمندانه وسازماندهی شده


ضرروت اطلاع حاصل کردن از ایران ما را بر آن داشت تا در مرحله دوم رادیویی را به دست آوریم ولی در مرحله دوم، این کار با ساماندهی انجام و تقسیم کاری صورت گرفت . گروهی مشغول به مکتوب کردن  اخباری که توسط رادیو ها اعلام  می شد و گروهی مشغول مکتوب نمودن خطبه های نماز جمعه که باز هم توسط رادیو به سمع ما می رسید شدند و در پایان عده ای  با جمع بندی خطبه ها و اخبار رادیو اخبار درست و منطقی را به اطلاع دوستان به صورت گروهی می دادند.

 


مرگ عدنان خیر الله و فضای سرد بعثی ها


چند هفته قبل از خبر ارتحال حضرت امام عدنان خیرالله طلفاح وزیر دفاع و شخص شماره دو رژیم بعث پس از صدام به درک واصل شد. پس از این اتفاق غم و اندوه در فضای اردوگاه و مابین سربازان و افسران طنین انداز شد و مدام از بلندگوی آسایشگاه که تا قبل از آن آهنگ های مبتذل پخش می شد تلاوت قرآن پخش شد.

 


بیماری امام خمینی (ره) در روزنامه های عراقی


ما بوسیله رادیو و روزنامه هایی که به دست سربازان بود به بیماری امام پی برده بودیم و شب ها مثل ایران برای ایشان قرآن تلاوت کرده و از خدا وند خواستار بهبود حال امام می شدیم. روزها پس از یک دیگر گذشت و ما مشغول دعا بودیم تا روز یکشنبه(سالروز ارتحال امام)، درهای اردوگاه را دیرتر از روز های دیگر باز کردند و پس از باز گشایی درها نیز با صحنه ای مشابه پس از مرگ عدنان خیر الله مواجه شدیم، صحنه غم و اندوه میان سربازان و سکوت میان اردوگاه. من حیث المجموع رفتار عراقی ها با اسرا برای ترس از شورش اسرا تغییر کرد. از کتک های بی مورد درهنگام ورود و خروج از اردوگاه از توهین های مکرر به امام (ره) و سران مملکت خبری نبود. همه ی ما متعجب از این اتفاقات بودیم.


از طرف دیگر ساعت 10 صبح بود همه مشغول استراحت بودیم ناگهان یکی از دوستان به سجده رفت و شروع کرد بلند بلند گریه کردن. برای ما عجیب بود و همه کنجکاو، از علت این کار بودند. کسی نمی خواست باور کند که این اتفاق رخ داده است. ناگهان شخصی به نزد ما (گروه 5نفر از دوستان) آمد و این خبر را اعلام کرد، بنده به هیچ کس حرفی نزدم و از  آسایشگاه اردوگاه بیرون آمدم و به سمت حیاط رفتم. اطرافیان مدام جویای احوال می شدند و دلیل بغض من را می پرسیدند ولی بنده برای عدم تضعیف روحیه دوستان هیچ مطلبی بیان نکردم.

 


اعلام خبر رحلت امام به روحانیون اردوگاه


ساعت ها گذشت افسران اردو گاه روحانیون هر بند را فراخواندند. پس از چند دقیقه گفت وگو  روحانیون بازگشتند، روحانی بند ما هنگام وارد شدن إِنَّا للّه وإِنّا إِلَیهِ رَاجِعُونَ را قرائت کرد و همین جمله موجب شد یک مرتبه جو اردوگاه تغییر کند. غم و اندوه همه جا را فرا گرفت و همه برای امام امت به گریه افتادند. تا چندین روز خنده و شادی در اردوگاه خبری نبود. دوستان ما از شدت ناراحتی این خبر تا سه روز غذا نخوردند و تا شب چهلم برای امام (ره) مجلس قرائت قرآن و سوگواری برگزار می کردیم ضمن اینکه از طرف وزارت دفاع عراق به کلیه نیرو ها ابلاغ کرده بودند که برای جلو گیری از ایجاد تشنج و آشب از طرف اسرای ایران در این ایام هیچ گونه آهنگی از طرف بلندگو پخش نشود و فقط قرآن پخش شود.

 


خبر رهبری امام خامنه ای آب سردی بر غم رحلت امام


روز ها گذشت، ما در غم از دست دادن امام خمینی (ره) بودیم تا اینکه خبر به رهبری رسیدن امام خامنه ای به ما رسید. اکثر دوستان آزاده از روحیه انقلابی و ایثارگری آیت الله خامنه ای با خبر بودند و بر این باور بودیم که بهترین شخص برای جایگزینی خمینی کبیر، آیت الله خامنه ای بود لذا این خبر برای ما آب سردی بود بر آتش غم و اندوه رحلت امام خمینی(ره).

 

 

انتهای پیام/ف

 

آخرین ویرایش در دوشنبه, 25 مرداد 1395
  • 0 نظر
  • خواندن 1936 دفعه
محتوای بیشتر در این بخش: « بودن ( علیرضا اصفهانی)

نظر دادن

درباره ما

متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما متن درباره ما 

تماس با ما

متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما متن تماس با ما

  • Address : No 40 Baria Sreet 133/2 NewYork City, NY,United States

  • Email : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

  • Phone1 : 0123-4567-8910
    Phone2 : 0123-4567-8910

مطالب ویژه 3